| XcrisSSx a întrebat:

Buna,TPU! Am 16 ani,1, 73 si 55kg si as dori sa merg la sala.Ce sa fac daca bunicii(destul de tinerilaughing nu imi dau bani de sala? Imi place sportul asta si as vrea masa musculara pt.ca sunt cam slabcrying(. Inainte de toate imi puteti spune ce fel de alimentatie am nevoie? Si retete de shake-uri, dar fara prafuri si altele sau cu proteina din zer.Multumesc!:*

15 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Retete de shake-uri fara prafuri?

asta e ceva de genul "cum conduc o masina fara sa ma urc in ea"...

copil de 16 ani...

| KilluaZoldyck a răspuns:

Lasa sala fa inot, alearga pe stadion pana cazi pe jos, apuca-te de un sport de contact etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru KilluaZoldyck):

Face mai multa masa musculara cu sala, decat cu ce spui tu

| XcrisSSx explică (pentru Cosmin86):

Costa mult alea si nu cred ca bunicii vor fi de acord.

| Cosmin86 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Pai mancarea pentru muschi e si mai scumpa.

Eu dau cam 10-12 mil / luna pe mancare.

| XcrisSSx explică (pentru Cosmin86):

Imi poti spune, te rog, ce dieta ai?

| Cosmin86 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Uite ce-am mancat ieri :

7:30 : fructe ( 2 kiwi, 2 piersici )
8:00 : omleta din 4 oua intregi + branza + fulgi de ovaz + marar si 2 felii paine integrala
11:00 : 200 gr midgale crude
14:00 : muschi de vita cu sos de piper si cartofi la cuptor
16:00 : 2 felii de pepene rosu
18:00 : 1 piept de pui cu orez brun
20:00 : 1 bucata de somon cu ciuperci pe gratar
22:00 : 2 iaurturi

Cam asa mananc.

Incerc sa am 2 tipuri de carne + 1-2 tipuri de peste, fructe si legume, nuci si lactate.

| doggy123 a răspuns:

Daca nu-ti dau bani incearca sa faci tu bani. ajuta-i la treburile prin casa, iar daca stai la tara poti sa tai iarba, chiar si iarba vecinilor, iar ei te vor plati

| KilluaZoldyck a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu nu am spus ca face masa musculara cu ce am zis eu, i-am spus ce e mai bine pentru varsta sa.

| XcrisSSx explică (pentru Cosmin86):

Cam asa ceva mananc si eu, dar nu ma trezesc la ora 7:30happyPartea proasta este ca voi incepe scoala.Din cauza ca voi aveea ore pana la 2-3+de invatat si nu prea stiu cum sa imi fac programulstraight face.Cu cate ore inainte de antrenament am voie sa mananc?

| Cosmin86 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Pai e OBLIGATORIU sa mananci cu 2 ore inainte, o masa consistenta ( proteine si carbohidrati ).

Cum altfel sa tragi tare?

Cele mai importante mese sunt :

- masa pre-antrenament ( cu 2 ore inainte )
- masa de dupa antrenament ( 30-60 de minute dupa )

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Daaaa. banane + lapte/branza + nuci in blender = shake fara praf. in functie de nevoia nutritionala schimbi ingredientele

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Trebuie sa incerc si eu.

| XcrisSSx explică (pentru Cosmin86):

Serios? Cum ti se pare la gust?

| Cosmin86 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Tot nu-mi place. prefer sa le mananc separat, e aceeasi cantitate de proteine.