| Ionut46523 a întrebat:

Am 17 ani, 1.80 m și 85 de kg. Fac sala de 3 luni și observ ca mai mult slăbesc în loc sa pun masa musculara. Îmi puteți recomanda niște suplimente pentru masa musculara?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista asa ceva, sunt povesti, asa am fi toti vandame inclusiv pe ele scriu ca conteaza alimentatia cel mai mult

| Sn4k3 a răspuns:

Surplus de calorii, minim 2g proteine/kg. Suplimente iei daca nu poti manca destul si poti cauta pe google ca sunt multe din care sa alegi, mai ales ca numai tu stii cat vrei sa dai pe ele.

| siriusblack98 a răspuns:

Salut! In 3 luni nu ai tu ce masa musculara sa pui pe tine.In 3 luni de abia iti faci ''rodajul''.Si pentru masa musculara ai nevoie de proteine din alimente (carne) nu de prafuri.Dar cum fiecare este liber sa ia decizii pentru sine uite aici https://gymbeam.ro/......leman.html asta folosesc cei de la sala de la mine, am vazut ca pe ei a dat rezultate. Sfatul meu este fa sport, nu te indopa ca un pui de stat!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Învăța să mănânci

Răspuns utilizator avertizat
| Raducons a răspuns:

E normal sa slăbesti daca faci sala. dupa care o sa apara si rezultatele
85 kg sunt cam multe si iti dai seama ca e si grasime, care prin sala o elimini
Eu la 1. 80cm am 70kg si fac mult sport sala si mers cu bicicleta 10km pe zi.

| Adyy5 a răspuns:

Trebuie sa dai vreo 15 kg jos, dar asta ar fi minimul, ok ar fi 20, dar tu vrei ca in loc sa slabesti sa pui masa musculara?
Suplimente pentru asta? Ce materialist...

| AlecuAlex a răspuns:

Tu esti beat e ff bine la 1.80 m greutatea asta cauta pe net calculator perefct de greutate si daca vr sa te ingrasi mananca calumea nu baga suplimente si fa exercitii cat mai grele gen 1-2 ridicari la bara dar grele tare cu ajutor

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlecuAlex):

Nu conteaza inaltime/greutate, poti sa ai si 100 kg la 1.80 si sa fie doar muschi. Conteaza cat % e grasime din greutatea aia, atat.

| Puyasigeorgehora a răspuns:

Pui, piept de pui, baga in tine