| XcrisSSx a întrebat:

Buna,TPU! Am cateva intrebari si sunt urmatoarele:
1.Atunci cand antrenez o grupa musculara cum este cel mai bine si cresti cel mai bine in masa musculara? Greutati mari putine repetari sau faci cu aceeasi greutate toate repetarile si repetari multe?
2.Cum fac sala de 4 luni si ceva am observat ca in zona superioara s a schimbat ceva,dar in zona picioarelor aproape deloc.Ii doar o mica diferenta, aceia fiind ca sunt mai bine definite.Ce sa fac sa cresc si in picioare?
Am 16 ani; 1, 75 cm si 59 de kg!
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Uite ce spune stiinta
http://www.fitness-nutritie.ro/greutati-mici-vs-greutati-mari/
la doua intrebare
recomand mai multe genoflexiuni cu ganterele si flotariile ajut desigur

| Cosmin86 a răspuns:

1. clar putine repetari, MAXIM 8
2. genuflexiuni cu haltera pe umeri, fandari, mersul fermierului

Apropo, de ce ai doar 59 kg? Tu mananci 4-5 mese conistente pe zi, bogate in proteine si carbohidrati?

| XcrisSSx explică (pentru Cosmin86):

Pai avand in vedere ca am ore dupa masa ma duc de dimineata la sala si imediat dupa 1 ora si ceva merg la scoala.Deci mananc inainte de sala, dupa sala, la scoala nu imi pot lua mare lucru in afara de 2 fructe si 3 sandwichuri si seara cand vin acasa

| Cosmin86 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Da, mananci cam putin, fara alimentatie nu prea o sa pui muschi, alimentatia e mai importanta decat antrenamentul.

| XcrisSSx explică (pentru Cosmin86):

Si ce ar trebui sa fac? Ma cam incurca programul la scoala.

| alin100 a răspuns:

1.Pentru masa musculara trebuie sa faci maxim 8 repetari, pentru forta maxim 4 repetari, iar pentru rezistenta, peste 12 repetari

2.Tot la fel, faci exercitii de masa musculara pentru picioare:maxim 8 repetari, iti recomand sa faci genuflexiuni cu haltera pe umeri(sunt cele mai bune exercitii pentru picoare)

| Cosmin86 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Zi-mi ce-ai prin casa de mancare intr-o zi obisnuita si intre ce ore poti manca ( concret ).

| XcrisSSx explică (pentru Cosmin86):

Pai orele la care pot manca: la micul dejun10, pranzul12-30 cand sunt acasa.La scoala manc intre pauze. Ajung acasa la 7 si imediat ma pun sa mananc si cam atat.
Mancarea:Oua,branza,lapte,mezeluri,legume(rosii,castraveti,ardei gras rosu si verde,mazare,fasole,varza,cartofi,ceapa,orez,spanacetc)
Conserve de peste, porc, vita.
Atunci carne:de porc, vita, pui(dar parintii nu ma lasa sa manc in fiecare zi carne pt.ca asa le a spus doctorul)Manc cam de 3 ori pe saptamana.
Si fructe.
Stiu ca nu este mare lucru, dar nu le pot impune bunicilor sa faca doar ce vreau eu sa manc.Am 16 ani si mna..nu prea imi pot permite sa le comentez ceva