| Euro4853 a întrebat:

am inceput sa ma gandesc serios sa practic un sport de autoaparare
dar nu stiu ce
nu vreau karate sau judo, am auzit ca nu prea te invata mare lucru, ci mai mult niste pozitii in caz ca te ataca cineva sau ceva in gen.Nu vreau sa invat astfel de lucruri, vreau sa stiu si eu sa ma bat.

Voi ce recomandati?

Ps, am 16 ani, sunt fata si sunt din Ploiesti.Ca fizic, sunt mai slabuta.

2 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Pentru o fata e mai greu, de exemplu data inveti judo, e greu de aplicat pe strada pentru ca adversarul tau e posibil sa fie mare si nu poti sa il pui jos, la fel si cu karatele nu poti tu sa il volesti asa de tare incat sa cada la pamant.
Daca te ataca cineva ori il lovesti acolo unde il doare cel mai tarewinking, ori i dai un pumn puternic in nas sau gat, folosesti spray paralizant, aparat cu electrosocuri sau chiar armawinking sau lovesti si fugi

| telluno a răspuns:

Incarca taycuando happy
Sau judo.
Oricare sport e folositor in viata.
Chiar daca la inceput e plictisitor.
Dar cu timpul o sa iti prinda foarte bine!
Succes si sa fii cuminte pe strada: D