| Euro4853 a întrebat:

am inceput sa ma gandesc serios sa practic un sport de autoaparare
dar nu stiu ce,
nu vreau karate sau judo, am auzit ca nu prea te invata mare lucru, ci mai mult niste pozitii in caz ca te ataca cineva sau ceva in gen.Nu vreau sa invat astfel de lucruri, vreau sa stiu si eu sa ma bat.
Voi ce recomandati?
Ps, am 16 ani, sunt fata si sunt din Ploiesti.Ca fizic, sunt mai slabuta.

1 răspuns:
| AliHachy a răspuns:

Pai, karate, crede-ma, e un sprt care te intareste pe viata, tatal meu a fost Sensei( daca nu sti ce inseamna, e cel care te invata karate), karate e un sport din Japonia, ca sa te bati, cred ca trebuie sa ai un caracter tare, karate te invata sa te bati intr-un anumit fel, nu gen, se ia unu de tine pe strada si tuu il iei la bataie cu karate, ca nu vei castiga... poti sa incerci K-one( se citeste chei oan, ma rog), sunt niste lupte fara prea multe reguli, si sunt gen de strada, daca asta te intereseaza. Oricum, orice sport te intareste, mai ales cele