| Anonim123321 a întrebat:

am inceput sa urmez urmatorul program pentru flotari http://antrenamentflotari.blogspot.ro/ vreau si eu sa stiu daca este bun si in cat timp se vor vedea rezultate si de cate ori sa fac pe zi?

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Este bun daca vrei rezistenta, pentru masa musculara in niciun caz.

Cand vrei masa musculara trebuie sa maresti greutatea, nu numarul de repetari. Si doar cu flotari nu o sa ai niciodata pectoralii dezvoltati, ai nevoie de cel putin 3 exercitii care sa lucreze muschii din 3 unghiuri diferite.

Si muschii se dezvolta in perioada de odihna, daca faci zilnic o sa ai progrese mediocre. Pentru o dezvoltare ca lumea a pieptului il lucrezi intens o singura data pe saptamana.

| SirAndi a răspuns:

Pe timp de vara daca vrei sa te dezvolti rapid in masa musculara mergi undeva si înoată. Vei observa rapid schimbari!

| Cosmin86 a răspuns (pentru SirAndi):

Nu exista schimbari rapide, masa musculara creste foarte lent

| deathy a răspuns:

Poti sa ne dai niste informatii despre tine? Inaltime, greutate? Cate mese ai pe zi? Dormi 8-10 ore pe noapte? Cate flotari poti face la momentul de fata?

| Anonim123321 explică:

Nu am nevoie de masa musculara vreau doar sa ma ingras putin si am auzit ca dac faci si flotari o sa pui mai mai repede

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonim123321):

Trebuie sa intelegi 2 lucruri, poti creste in greutate in masa musculara sau in grasime.

Daca iei 3 kg in plus de muschi atunci ai crescut in greutate dar NU te-ai ingrasat. Daca vrei sa te ingrasi iei 3 kg de grasime, care probabil o sa se depuna pe burta.

| Anonim123321 explică:

Ma omule am fost la un nutritionist si mai recomandat sa fac si flotarii de cateva ori pe saptamana pentru ca daca fac flotari grasimea nu o sa se depuna pe burta ci pe tot corpul...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonim123321):

Tu chiar vrei kilograme de grasime happy

| Anonim123321 explică:

Oare nu stiu exact, da am 1. 70si 55kg 15 ani

| Alexkz a răspuns:

Un program bun ar fi daca ai afce zilnic (dimineata si seara) 100 de flotari 100 de abdomene si 100 de genoflexiuni (optional si 100 de extensii cele pentru spate). iar acel program mda nu este de mare folos si iti garantez daca faci programul propus de mine dupa 3 luni in careai facut zilnic ce am spus eu si nu ai mancat numai prajeli si gratare deja corpul tau se va schimba dupa 3 luni chiar 4 poti trece la cat 200 -300 din fiecare. BAFTA! FUNDA?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexkz):

Pierzi vremea, muschii se dezvolta in zilele de odihna, NU in cele de antrenament. Daca faci zilnic o sa te dezvolti un pic la inceput ca nu esti obisnuit cu efortul si apoi din parti.

Asta se numeste supra-antrenament, muschii NU se fac cu sute de repetari zilnic.

P.S. : pentru masa musculara trebuie sa maresti GREUTATEA, nu numarul de repetari. Daca acum poti sa faci 50 de flotari si peste 3 luni poti sa faci 80, NU inseamna ca ti-a crescut forta, ci rezistenta.