| Emokid9 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de niste idei cu care poate ma veti putea ajuta.Deci vreau sa slabesc 7 -10 kg ca sa ajung la greuatea,, ideala":-D.Ideea e ca fac sport mai ales la bicicleta de fitness fac vreo 40 de minute in fiecare zi exceptand vinerea si sambata cand nu sunt acasa fac si vreo aproximativ 350 abdomene si restul cardio workout de pe you tube uneori cand am timp.Pot sa spun ca se vad rezultatele ca daca nu le faceam cred ca eram mult mai grasa sau nu-mi placea sportul si intrebarea mea e cum as putea da jos acele kg avand in vedere ca nu tin diete si nu am un regim mananc destul de mult si e mancare obisnuita: carne, garnituri, fructe, paine etc.Imi puteti recomanda un regim sau ceva sfaturi exceptand alimentele exotice sau,, scumpe" din nu stiu ce tari sau ceva exercitii pentru ca nu e problema le fac, numai daca am timp...va rog vreau sfaturi.

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Bai da-l dracu, daca mananci pana-n 1, 5k slabesti, 2, 8k te menti, 2, 8k te ingrasi. De unde ai tu standardele astea? Crezi ca oamenii sunt universali? Sunt oameni si in general fete care se mentin cu 1, 2-1, 5k. Sunt oameni care la 2, 5k sunt in surplus caloric. Fiecare om e diferit ce zici tu acolo e o prostie totala care nici macar ca pe "niste aproximari" nu le poti lua. Standardele astea de x-calorii surplus caloric; y-calorii deficit caloric; z-calorii de mentinere se calculeaza pentru fiecare om in parte in functie de scopul sau, de numarul antrenamentelor pe sapta ana, de greutate, inaltime si varsta dupa niste formule pe care le gasesti in cartile de culturism sau mai simplu pe Google.

12 răspunsuri:
| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Pe lăngă tot ce faci, ai grijă mare la ce mănănci și căt mănănci! Fă aceleași exerciții, mănăncă orice, dar atenție dacă te prind că mănănci după orele 18 ceva ai îmbulinato! Succes și fă cum îți spun!

| Emokid9 explică (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

Vaii mersii mult de parere ma va ajuta mult pentru ca eu mancam ultima portie pe la 19 si ceva deci mersi o sa fac cu siguranta ceea ce ai zis:-)

| BeautifulSunflower a răspuns:

Cand mananci un aliment cumparat sa te uiti cate kcalorii are, daca mananci per total intr o zi, maxim 1500 kcal slabesti. Daca mananci pana in 2800 te mentii, peste 2800 te ingrasi. Dimineata poti sa mananci ce vrei tu, ca pe parcursul zilei se consuma kcalorii mancate atunci. La pranz si seara cel mai indicat sunt ciorbele De mancat, au sub 300 kcal si te si saturi de la ele. Carnea simpla are 500 kcal pe 100 gr, ca sa stii. Daca te duci la scoala sa ti cumperi discuri din acelea de orez expandat, au putine kcal si te saturi repede, colega mea mananca si le termina in 2 zile, si mai da si la altii. Poti sa iti iei si o felie de pizza din cand in cand, are 300 kcal. In general, legumele, fructele, ciorba, carnea De pui si orez expandat au cele mai putine kcal, cam de astea ar trebui sa mananci. Si nu manca alune, migdale, nuci, etc au multeeee kcal. Pe vara consumam o ciorba seara, si slabeam 1 kg pe zi, asa ca idee. Oricum tu daca faci sport si te duci la scoala nu poti sa mananci sub 600 kcal caci o sa ti fie somn.(daca corpul tau n a avut din ce sa scoata energie-din kcal consumate)

| Ionut621 a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Are dreptate DovleacTurbat. Eu nu mananc deloc, aproape, sa zicem ca "mananc" si nu slabesc laughing bine ca nici nu a-si vrea sa mai slabesc, nici ca as putea. Da' ce sa-i faci. Parca nu mananc si ma ingras laughing.
Nu ma pricep cu kcal, bag orice, si ma satur din orice(ce ciudat suna).
Fiecare om are organismul si structura diferita.

| Emokid9 explică (pentru Ionut621):

Adevarat

| BeautifulSunflower a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Standardele astea sunt de pe Google, dragule. Nu le am inventat.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Poa' sa fie si de pe Pluto, uita-te sa vezi ce zic dr.nutritionisti sportivi, sportivi PRO, cartile de culturism si nutritie si ia-o si logic sunten DIFERITI, exemplul tau adica nu exemplul ci "standardele" alea sunt slabe sa zic altceca. Chiar as fi curios daca ti cont de ele si ce rezultate ai happy.

| BeautifulSunflower a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Imi calculez mancare dupa kcalorii si ma mentin. Fara sport.

| Emokid9 explică (pentru BeautifulSunflower):

Posibil nu stiu ce sa zic.:-)

| BeautifulSunflower a răspuns (pentru Emokid9):

Din moment ce toate produsele au kcalorii si kjouli pe ambalaje, or conta, nu?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Bai da-l dracu, daca mananci pana-n 1, 5k slabesti, 2, 8k te menti, 2, 8k te ingrasi. De unde ai tu standardele astea? Crezi ca oamenii sunt universali? Sunt oameni si in general fete care se mentin cu 1, 2-1, 5k. Sunt oameni care la 2, 5k sunt in surplus caloric. Fiecare om e diferit ce zici tu acolo e o prostie totala care nici macar ca pe "niste aproximari" nu le poti lua. Standardele astea de x-calorii surplus caloric; y-calorii deficit caloric; z-calorii de mentinere se calculeaza pentru fiecare om in parte in functie de scopul sau, de numarul antrenamentelor pe sapta ana, de greutate, inaltime si varsta dupa niste formule pe care le gasesti in cartile de culturism sau mai simplu pe Google.

| Ionut621 a răspuns:

Mananci ovaz/grau si iarba(ieftin, dar incearca sa le bei cu ceva ca iti raman in gat). Ceau, graso!

| Emokid9 explică (pentru Ionut621):

Mersi de parere o sa le cumpar si ma pun pa treaba:-D