| mdc98 a întrebat:

Buna TPU!
As dori daca sunt aici persoane care au cunostinte de sport si nutritie, sa ma ajute.
Am avut nevoie sa slabesc cateva kg, am reusit prin sport si alimentatie. Insa acum as dori sa pun masa musculara. Ce anume as avea de facut mai exact?
Eu mi-am obisnuit acum organismul cu mancatul putin si cu mancare usoara pentru a putea slabi, dar din cate am inteles pentru a pune masa musculara trebuie sa mananci mult. Eu nu as vrea sa imi tot dau peste cap organismul, cum as putea sa fac acest lucru in mod sanatos? Evident prin sport/greutati dar ma refer la alimentatie. Ce ar trebui sa mananc?

Răspuns Câştigător
| Bazzed a răspuns:

Da și nu, depinde câte calorii exact. Trebuie să-ți calculezi caloriile de mentenanta (care te țin in forma pe care o ai acum) și sa mai consumi încă vreo 300 calorii in plus. Ia și asta https://www.calculator.net/calorie-calculator.html poate îți e de folos (vezi ca după ce calculeaza scrie puțin mai jos pe pagina, cu albastru, "Show info for weigh gain" și dai pe ala)

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Vrei sa pui masa si sa mananci la fel nu prea poti insa ai putea sa te apuci putin de sala si sa bei zer de la tarani (apa de la branza) plus ai nevoie de proteina animala cum ar fi piept de pui.

| Bazzed a răspuns:

Trebuie sa consumi aprox. 2g de proteina/Kg al greutatii tale PE ZI(gen, dacă ai 70kg, atunci 70*2=140g de proteine trebuie consumate într-o zi) și sa faci un mic surplus caloric (exista tot felul de site-uri care ajuta sa calculezi asta + clipuri pe YT). Dacă vrei sa îți cumperi proteine (praf) in caz ca nu reușești sa ajungi la cantitatea necesara de proteine îți recomand Genius Nutrition și cu codul angel12 ai 12% reducere (pentru mai multe informații cu privire la proteinele sub forma de prafuri https://youtu.be/srZFvcCXPSY pe acest canal ai și alte informații cu privire la mai multe aspecte ale bodybuilding-ului)

| mdc98 explică (pentru Bazzed):

Inteleg ca trebuie sa fac un surplus caloric, dar in acest caz, nu pun si grasime?

| Bazzed a răspuns (pentru mdc98):

Da și nu, depinde câte calorii exact. Trebuie să-ți calculezi caloriile de mentenanta (care te țin in forma pe care o ai acum) și sa mai consumi încă vreo 300 calorii in plus. Ia și asta https://www.calculator.net/calorie-calculator.html poate îți e de folos (vezi ca după ce calculeaza scrie puțin mai jos pe pagina, cu albastru, "Show info for weigh gain" și dai pe ala)