| McCrush a întrebat:

Recent am inceput sa merg la sala. Am inceput sa merg la sala din dorinta de a slabi si de a construi ceva masa musculara. Mi s-a spus ca "trebuie sa am o alimentatie corecta" daca vreau sa slabesc. Ce inseamna asta? Ce trebuie sa mananc si ce NU trebuie sa mananc cand merg la sala? Multumesc anticipat pentru raspuns. happy

2 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Contrar a ce spun unii, mancarea gatita e numai buna, insa ar trebui sa mananci si peste si pui macar de 2 3 ori pe luna si sa mananci ou crud daca poti. De asemenea si ceva alune si migdale sau nuci ar fi perfecte.

| JohnnyBi a răspuns (pentru EneCristian):

Ou crud. metoda perfecta sa faci salmonela si inca ceva zeci de boli.

da, oul crud e bun ca si consistenta, dar e periculos. e ruleta ruseasca totusi.

pui si peste poti manca zilnic. uleiul de peste este grasime nesaturata, foarte sanatoasa si ajuta la arderea grasimilor si puiul are carnea cu cea mai putina grasime.

ce poti manca zilnic? carne (chiar si rosie, doar degresata pe cat se poate), oua, lactate (preferabil branza dulce), legume, fructe (grija ca au fructoza, nu prea multe), nucifere.

si de evitat/inlaturat complet: zahar (si orice il contine), sare, grasimi saturate sau trans. pentru slabit: evitat carbohidratii, dar nu inlaturat complet :/. caaam asa.

de ce zici mancarea gatita e numai buna dar sa mananci peste si pui. mancarea gatite exclude carnea? ce mancare gatita stii tu de nu are carne?