| Flokfighter a întrebat:

Cand e bine sa faci cardio(alergare) inainte sau dupa sala?(explicati-mi si de ce)

Răspuns Câştigător
| cristi1505 a răspuns:

Ideal ar fi imediat dupa sala. Unui culturist ii ia cam 45-60 de min pe un antrenament iar 15-30 de minute imediat dupa ce a treminat antrenamentul face cardio.Se face cardio dupa antrenament deoarece arzi mai multe calorii. Daca faci cardio inainte risti sa nu mai ai un antrenament eficent deoarece vei pierde multa energie. Poate interveni riscul de accidentare si supraantrenament daca vei face cardio inainte!

16 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Dupa sala. Poti face inainte numai daca asta inseamna dimineata, in conditiile in care la sala te duci seara.
De ce? ai incercat vreodata sa alergi 30 min si dupa aceea sa tragi de fiare? Glicogenul nu tine o vesnicie

| Voidwithin a răspuns:

Eu fac si inainte si dupa... dar nu ma fortez la cardio decat inainte...

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

E bine sa faci inainte cardio findca exercitiile cardio iti incalzesc corpul iar atunci cand ai terminat e facut incalzirea (exercitiile cardio) ai mai multa forta pentru a face sala.
P.S Incalzirea te mai scapa si de riscul intiderii unui tendon.

| cristi1505 a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Nu este adevarat! Din contra nu vei mai avea un antrenament la fel de bun si eficent deoarece vei fi deja obosit! Este logic! Din acest motiv cei care cunosc nu fac cardio inainte de antrenament ci dupa!

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru cristi1505):

:)))
Atunci de ce daca fac flotari fara sa alerg fac doar 23 si dupa ce fac incalzire + alergare ajung la 35, bineinteles ca dupa incalzire iei o pauza de 5 minute.
Si in plus fara incalzire gandeste-te ca risti sa te accidentezi grav.
In plus cine stie ce culturisti nepopulari ai gasit tu, sigur de aia care sa iasa in evidenta ca "aia" care o iesit cu gaina la plimbare.
Apropo, uite aici cineva care iti mai deschide mintea http://www.bodybuilding.com/......intro.html

| cristi1505 a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Nu sti ce vorbesti! Deci inainte de antrenament faci incalzirea normala, dupa te apuci treptat de antrenament si dupa ce ai incheiat antrenamentul faci cardio! Daca faci cardio inainte de antrenament vei fi obosit si risti sa faci supraantrenament! Cand faci supraantrenament intervin accidentari!

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru cristi1505):

Doamne...uitate la video-urile de pe site-ul care ti l-am dat sa vezi ca in fiecare zi face 30 minute alergari inainte de antrenament,si la fel fac si bar brothers inainte de a incepe street workout,nu stiu cine dracu tio mai spus asta,poate o fi din cauza ca nu te stii tu antrena prea bine,insa fiecare cu parerea lui.
Apropo,reaspundemi la intrebare,de ce inainte fiecarui sport (fotbal, rugby, etc) mai intai fac incalzire si dupa incep sportul, sau la Kick-Box, de ce prima data se face incalzire timp de o ora dupa aia se incepe practica?

| cristi1505 a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Fac MMA si Kickbox si incalizirea presupune 10 min nu o ora! Nici inainte de un meci incalzirea nu este o ora! Cine ti-a zis asa ceva? Si citeste ce ti-am scris mai sus "Deci inainte de antrenament faci incalzirea normal".E clar, m-am convins! Lasa, fie cum zici tu.Incalzire o ora, Doamne! Mai bine sa intervina Cosmin86 daca vrea ca eu nu vreau sa ma cert cu nimeni!

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru cristi1505):

Du-te ma cu MMA-ul tau, adica eu cunosc foarte multi baieti care practica de ani intregi lupte si tu imi spui mie ca doar 10 minute, stii ceva mai bine da-i pace.
Fiecare sa faca cum crede ca e mai bine, oricum, la subiectul asta depinde si de organism si rezistenta si de stilul de exercitii care la facem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Doamne ce eemple dai rolling on the floor
omul a spus clar ca se face incalzire inainte de antrenament, dar nu cardio deoarece iti antrenezi mai mult picioarele si abdomenul, si risti sa te obosesti. Si n plus el vorbeste de antrenamente de culturisti, unde ai nevoie de toata energia.

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa zicem ca e asa cum zici tu,"culturistule"

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

O mc, " frumusico"

| AxXeL1124 a răspuns:

Eu fac inainte, deoarece incalzesti muschi.

| cristi1505 a răspuns (pentru AxXeL1124):

Nu vei incalzi decat muschii de la picioare si abdomen! Nu se face cardio inainte! Mai intereseaza-te!

| Veleno1 a răspuns:

Eu recomand dupa antrenament, daca faci inainte un cardio mai dur cred ca te vei simti obosit in restul antrenamentului.

| micutaEU a răspuns:

Eu fac inainte.,