| Andreeaanon a întrebat:

Buna TPU.!. De azi m-am apucat de slabit.Am 1, 63 si 59 kg straight face! Alerg seara cam o ora si fac abdomene in fiecare zi. Problema e ca nu stiu ce trebuie sa mananc. Bineinteles ca chips-urile, fast-food-uri, dulciurile, sucurile acidulate.EXCLUS. Dar nu stiu ce sa mananc dupa alergat. :-s. Ceva usor banuiesc, nu?

13 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Un piept de pui/curcan la gratar, un peste la gratar.
Cam asta ar trebui sa mananci dupa alergare mai ales daca alergi seara, evita chiar si binecunoscuta salata. Iar daca mananci o salata seara, asigura-te ca este una micuta si nu continue ulei. Si nu manca 3-4 ore inainte de culcare.

In rest cu 1 ora alergare ar trebui sa slabesti.

| Cosmin86 a răspuns:

Uite ce poti manca :

http://www.getfit.ro/......abire.html

Si legat de ultima masa ( care trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, INDIFERENT DE ORA ) :

http://www.cristianmargarit.ro/2009/12/dieta/ce-mananc-seara

| viotedy a răspuns:

Un iaurt, seara.in rest fara prajeli, mai putina paine.

| AndruCriistina a răspuns:

Buna.ce poti face este sa mananci zilnic fructe si legume, de trei ori pe saptamana carne, sa bei pe zi un litru de apa sau ceai nesteawinking, si abdomene sa faci seara maxim 30!

| SuperGirl8 a răspuns:

Trebuie sa mananci de toate, dar in cantitati mici si foarte des, si in niciun caz sa nu mananci dupa 6!

| Cosmin86 a răspuns (pentru SuperGirl8):

Serios? Sa nu mananca dupa ora 6? Unul din cele mai stupide sfaturi posibile.

Nu manca dupa ora 6 = prostia din popor... mai documenteaza-te

| SuperGirl8 a răspuns (pentru Cosmin86):

laughing te plictisesti? Documenteaza-te tu despre cum oamenilor nu le pasa DELOC parerea ta! Data viitoare cand comentezi, macar fa-o cu buna dreptate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SuperGirl8):

Serios? le pasa mai mult decat crezi, daca as vrea m-as putea face antrenor personal oricand, sunt destui care apeleaza la mine constant.

Poti observa si pe site-ul asta, ca raspund la o singura rubrica si in cateva luni am peste 700 de raspunsuri castigatoare + o gramada de "multumesc mult", legat de nutritie si sport laughing

E clar, esti un copil mic si frustrat, care nu a citit o carte de nutritie in viata lui, dar "STIE EL" ca nu trebuie sa mananci dupa ora 18 ( clasica PROSTIE DIN POPOR ).

Pastreaza-ti prostia pentru tine

| AddeLinna a răspuns:

Trebuie sa mananci in functie si de activitatea normala pe care o faci pe zi excluzand sportul. Trebuie sa respecti cele 3 mese zilnice si ca gustari incearca fructe si legume proaspete. 2 litrii de apa pe zi sunt mai mult de cat suficient. Daca poti bea si mai mult e foarte bine. Si incearca sa nu exagerezi cu efortu din prima pentru ca poti face febra musculara severa si chiar vreo leziune la un muschi sau incheietura. Ia-o usor si creste nivelul cand simti ca nu obosesti doar din cat faci. Incearca sa iei masa de seara de la 5-5jum-6. Si ceva usor. Salate dar care sa contina si o sunca presata sau o branza. Poti manca si niste legume asortate trase la tigaie, sau daca pur si simplu nu iti este foame nu-i bai. Poti manca un simplu fruct. Da bea apa multa apa. Si nu te feri sa iti iei la scoala o gustare:biscuiti, sandvis, fructe. Si la scoala depui efort si trebuie sa consumi ceva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AddeLinna):

E mult prea devreme ca cina sa fie luata la ora 6, mai documenteaza-te

| AddeLinna a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin stiu ca normal este ca ultima masa sa fie luata cu 2 ore inainte de culcare. Dar daca vrei sa mai scapi de cateva kg in plus faci un efort. Eu nu mananc seara dupa 6 de cat fructe si ceva usor. In nici un caz mancare. Si fac asta de 1 luna si ceva si nu mi-a fost afectata cu nimic sanatatea. Din contra dorm mai linistita.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AddeLinna):

De acord ca faci u nefort, dar nu faci un efort stupid. Efortul pe care ar trebui sa-l faci e sa CITESTI, sa te documentezi despre ce ai de facut.

Eu MEREU am avut si 2 mese dupa ora 18 ( am 4-5 mese pe zi ) si nu doar fructe, ci mese normale ( gen peste cu legume, carne de vita, etc. ) si am slabit 17 kg pana am ajuns la greutatea dorita ( bine, pentru mine mese normale = mancare sanatoasa, neprocesata ).

Normal ca intr-o luna nu ti-a afectat sanatatea, lucrurile astea se intampla in timp. Cunosc fete care au facut gastrita adoptand metoda asta.

Principalul efort nu e sa te infometezi, este sa citesti sa te documentezi despre ce ai de facut, ca sa slabesti sanatos.

Daca eu am slabit avand ultima masa la 21-22 chiar si 23 uneori, atunci nu e asta o problema. Asta cu ora 6 e doar un mit din popor, bun sa-ti fortezi stomacul.

| raluk27 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu esti baiat. Metabolismul tau functioneaza altfel. Nevoile organismului tau sunt altele, mai ales ca tragi si de fiare. Am consultat un medic nutritionist, care lucreaza si la Institutul de Medicina Sportiva, si intr-adevar, e recomadat ca cina sa fie luata in jurul orei 18.30-19. Dupa intervalul asta, organismul se pregateste pentru repaos si nu mai "arde" cu aceeasi intensitate. In plus, mancand la ora tarzii, gen 22, iti supui ficatul si stomacul unui stres. Adica in loc sa se odihneasca, ficatul tau trebuie sa "lucreze" toata noaptea, pentru ca tu la ora 22 erai nehalit. Stomacul la fel, trebuie sa digere mancarea. Si urmarea fireasca este un somn agitat si te trezesti mai obosit decat te-ai culcat.
Crede-ma ca luand 3 mese pe zi, la intervale de 5 ore (8.30. 13.30. 18.30)+ 2 gustari, nu te infometezi si nu faci nici pe naiba gastrita.