| d0areu a întrebat:

Sunt la regim si nu prea am idee ce mâncare pot sa mananc.Am 15 ani si trebuie sa slăbesc 7 kilograme. Aveti idee ce am voie sa mănânc. Am lăsat de-oparte dulciurile, sucurile, si mâncarea fast-food.

2 răspunsuri:
| Ciupercovici a răspuns:

Salut!
Uite lista cu fructe:
Merele Verzi: au cea mai mica cantitate de zahar si un continut considerabil de fibre, motiv pentru care sunt celebre in randul persoanelor care vor sa slabeasca fara sa se infometeze.

Grapefruit, portocale, pomelo: 100 de grame de grapefruit contin mai putin de 40 de kcal. Asadar, il poti consuma si seara, fara sa-ti fie teama ca te vei ingrasa. Ai grija, daca ai probleme cu stomacul, deoarece grapefruitul favorizeaca cresterea nivelului aciditatii din stomac. Nici portocalele nu au un aport caloric mai mare, avand mai putin de 50 kcal la 100 de grame, in timp ce pomelo are in jur de 40 kcal. Mai mult decat atat, portocalele sunt foarte bogate in calciu, fier si potasiu, reprezentand o varianta de desert excelenta pentru anotimpul friguros.
Fructe de padure: bogate in antioxidanti, zmeura, murele, si afinele, coacazele si capsunile te protejeaza impotriva degenerarii celulare cauzate de radicalii liberi, datorita flavonoidelor. Acestea sunt substante cu proprietatin antibacteriene si tonice care protejeaza organismult de actiunile cancerigene ale factorilor de mediu. In plus, datorita fibrelor, fructele de padure iti vor potoli foamea in cel mai scurt timp.
Pepenele Galben si Rosu: chiar daca este foarte aromat si dulce, pepenele galben nu iti ameninta dieta, dimpotriva, este o optiune demna de luat in seama daca iti doresti ceva dulce si proaspat, fara a-ti face grijii in privinta caloriilor. Pepenele rosu iti asigura, pe langa glucide, si o importanta doza de apa, acesta consistenta fiind explicatia faptului ca te simti satul pentru mai mult timp. Atat pepenele galben, cat si cel rosu contin mai putin de 25 de kcal pe 100 de grame, au proprietati anticancerigene si, cel mai important, pepenele galben are calitatea de a regla activitatea glandei tiroide, vinovata uneori pentru acumularea excesiva de kilograme.
Pere: savuroase si parfumate, perele sunt fructele toamnei pe care le poti consuma la orice ora, deoarece un aproximativ 30 de kcal la 100 de grame. In afara valorii calorice mici, care iti avantajeaza silueta, perele au si numeroase proprietati terapeutice: intaresc sistemul imunitar, stimuleaza productia de homoglobina, tin sub control nivelul colesterolului negativ si te ajuta sa depasesti cu succes perioadele de stres si oboseala.
Ananas: ce mai putin de 50 de kcal pe 100 de grame, ananasul este ideal pentru curele de slabire, deoarece poate fi consumat atat simplu, cat si in combinatie cu iaurt sau pe post de garnitura, alaturi de preparate din pui. Totodata, contribuie la reducerea nivelului de colesterol din sange, are efect tonic si revitalizant asupra organismului, mai ales in perioadele de convalescenta.
De evitat: banane, avocado, strugurii, fructele uscate, mango!
Evita sa mananci in exces, conteaza foarte mult si cantitatea care o mananci, daca mananci 40 mere e logic ca vei lua in greutate chiar daca ele te ajuta la slabit, deci umbla si la cantitatea care o mananci, stai deoparte de prajeli, fainoase, acidulate, dulciuri, si vei avea rezultate, dar nu uita de sport e o componenta esentiala in procesul de slabit. Succes!
O zi frumoasa!

| aynaayna a răspuns:

Daca vrei sa slabesti trebuie sa excluzi grasimile, prajelile, carnea, mezelurile, lactatele grase, poti sa mananci peste, salate, supe, legume si fructe.