| sskrillex96 a întrebat:

Deci as vrea sa stiu ce fel ar trebui facut un antrenament cu gantere pentru bicepsi. De exemplu,flexii cu gantere, vreau sa stiu cate repetari si cate serii ar fi suficiente pentru o zi tinand cont ca cu 15 kg pot face 10 repetari. Am citit in mai multe locuri pe net ca vreo 5 serii de 15-20 de repetari sunt suficiente! E adevarat? Numarul de serii mi se pare cam mic. Sa imi spuna cineva care chiar cunoaste. Ms mult.

3 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Trebuie lucrat in mai multe feluri!
5 serii de 15-20 repetari? Nu, daca vrei masa, daca vrei sa creasca.
Iti trebuie mereu un exercitiu principal si cateva pe langa.
De ex : Barbell Curl 4 x 6-8 repetari
dupa, Concentration Curls 3 x 10-12 rep
dupa, Alternate Hammer Curl 3 x 10-12 rep
dupa, Cable Hammer Curls 3 x 10-12
si gata! happy
Nu fa mereu acelasi lucru, dupa 3-4 saptamani, schimba de ex ce am scris eu mai sus.

| sskrillex96 explică:

Mersi mult pentru raspuns whysoserious, dar, tot nu miai raspuns daca numarul asta de 3 serii a cate 10-12 repetari este suficient pentru o singura zi. Doar de la atat doar obosesc putin si atata tot.

| N0xEterniS a răspuns (pentru sskrillex96):

Nu, nu-i suficient! Fa cum ti-am spus mai sus!
Prima data : Barbell Curl 4 seturi 6-8 repetari | 60-90 sec intre seturi
A doua oara : Concentration Curls 3 x 10-12 repetari. Daca poti sa faci 12, mai pune ceva sa ajungi la 9-10. Ultima repetare sa fie failure.
A treia oara : Alternate Hammer Curl 3 x 10-12 repetari
A patra oara : Cable Hammer Curls 3 x 10-12 repetari
Termini totul cam in 30 min, depinde de tine!

Ce ai spus tu mai sus '' 3 serii a cate 10-12 repetari pe zi '' NU este suficient!