| anonim_4396 a întrebat:

Deci, de vreo 2 saptamani am inceput sa fac flotari, abdomene, genoflexiuni, tractiuni si uneori mai lucrez si cu gantera ( 6-7 kg). As vrea sa stiu daca imi va afecta aceste exercitii cresterea.Mentionez ca am 13 ani.

Răspuns Câştigător
| Ilinca_7232 a răspuns:

Eu am 18 ani si am 1, 74. Doresc sa-ti zic ca cam degeaba faci unele exercitii iata tractiunile la bara te vor ajuta mdar abdomene nu te ajuta cu nici un folos si exercitiile cu gantera tot nu te vor ajuta. Mai bine du-te la un salon de fittness si acolo vei gasi, apoi nu vei mai umbla la fittness sa cheltui banii si vei face acasa aceealeasi exercitii ca la fittness.

2 răspunsuri:
| andrey910 a răspuns:

Nu iti va afecta cresterea, doar daca ridici greutati deasupra capului iti va fi afectata cresterea pentru ca preseaza coloana.
@Ilinca cum adica nu il ajuta deloc? chiar nu inteleg ce vrei sa spui...

| EnjoiProSkater a răspuns:

Lool laughing gantera de 6-7 kg usoara chiar prea la varsta ta la 11 ani ridicam 12kg.