| robertrotariu a întrebat:

Salut,de 2 saptamani am inceput sa fac din nou flotari/abdomene/tractiuni/si ce vedeti mai jos + inca cateva dar nu stiu cum sa va spun.
in fiecare zi fac cam asa (dimineata si seara)

25 flotari
50-60 genoflexiuni
40-50 ridicari pe varfuri
35-45 abdomene

(la fiecare 2 zile fac cu 5 mai multe din fiecare)

ce credeti? e bine?
voi cate flotari/tractiuni/abdomene faceti?

16 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Fa ma de 5 ori pe zi. ce rahat e prostia asta de 10 ori pe zi. muschii nu cresc cand ii lucrezi, cresc in pauza + somn. poti sa faci din 3 in 3 ore programul ala si nu faci nimic. 1 data in zi este SUFICIENT. si daca le faci asa garla nu faci nimic. fa-le pe serie. incearca 4 serii la fiecare. imparte-le in repetari egale. da muschilor pauza sa se relaxeze si baga din nou. asa cap coada toate garla nu faci mare lucru.
repet. 1 data pe zi este de ajuns, imparte repetarile alea in 4 serii, cand adaugi bagi cate 1-2 la fiecare serie in plus (nu 5 per total).

si ultima intrebare:
flotari - 4 serii a 40 fiecare total 160
tractiuni - priza ingusta 4 serii 12 repetari. priza larga 4 serii 8 repetari (la ultima serie cam 5-6 singur, pana la 8 cu ajutor).
abdomene - 30-40 (depinde de zi, cat am mancat) in 4 serii. total tot cam 120-160.
genoflexiuni. fara bara nu am facut niciodata. cu bara la 40 kg 30 repetari, cu 95 kg 2 repetari si cad in fund laughing.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E foarte bine, eu sunt mult mai comod nu fac

| awspam a răspuns:

Eu fac sport de 13 ani si nu ma stresez cu astea, grija mare ca poti ajunge la bolii de sange din cauza sportului nu e joaca, sa ai grija si sa ti cont de medic in nutritie ca organismul se opreste din dezvoltare daca faci fara sa ai habar

| robertrotariu explică (pentru awspam):

Tatal meu a fost 10 ani fotbalist si 4 ani boxer
el m-a pus prima data sa fac flotari acum 4 ani

| awspam a răspuns (pentru robertrotariu):

Incearca sa intelegi ca pana pe la 21 de ani corpul inca e in stadiul de crestere, dezvoltare iar daca tu faci exerciti e bine dar sa nu tinzi spre extrem pentru ca opresti dezvoltarea musculaturi daca epuizezi resursele prin efort, conditia fizica e ok nu te intinde spre mai mult,,, pe la 20 sau dupa 21 de ani o sa poti sa incepi sa modelezi mult mai precis muschii odata dezvoltati

| NDC12 a răspuns (pentru awspam):

Ce faci tu de 13 ani? Sunt curios ce sport faci tu de 13 ani daca 25 flotari, 50-60 genoflexiuni, 40-50 ridicari pe varfuri si 35-45 abdomene ti se par exercitii asa grele? laughing)

Eu cred ca tu ai o " boala de sange ", din cauza neuronilor, au fugit din capul tau, pana si ei s-au speriat de la atata prostie.

Din pacate creierul tau s-a oprit din dezvoltare cand erai inca la o varsta frageda sad

| awspam a răspuns (pentru NDC12):

Eu spuneam ca una e sa faci conditie fizica alergari si etc si alta e sa inceapa sa traga de fiare prin sala de forta cu ganteri pentru performanta, citeste bine si daca nu sti mai bine taci,

| NDC12 a răspuns (pentru awspam):

Unde scrie ca nu are voie sa traga de fiare?

In loc sa intrii pe internet, mai ales aici la categoria sport nu mai bine iti iei o carte de gramatica, din aia din care invata copiii in clasa 1 sa scrie, ce zici?

Sala nu opreste cresterea, doar IQ tau a ramas mic din pacate, spre minus, putem spune.

| robertrotariu explică (pentru NDC12):

Citeste mai bine, in caz ca esti analfabet du-te la scoala si intra dupa 4-5 ani de scoala pe TPU.

| robertrotariu explică (pentru awspam):

Nu trag de fiare..sau alte chestii..doar flotari de 2 ori pe zi 4 serii a cate 20 repetari 4 serii tractiuni a cate 10 repetari si abdomene 4 serii a cate 50 repetari. sincer, nici eu nu ma stresez. fac asta pentru conditie fizica

| NDC12 a răspuns (pentru robertrotariu):

Asta-i problema, ca esti prost, prea PROST.

TU ESTI UN COPIL IDIOT de maxim 14 ani care intreaba daca e bine sa faca flotari sau abdomene, dupa ce incearcam sa va ajutam ne mai si jigniti, incultilor.

EU AM ZIS CA NU AI CUM SA RAMAI MIC, e doar un risc foarte mic daca faci geoflexiuni cu 100 kg in spate, ceea ce un copil mic si firav ca tine nu poate, deci nu ramai mic.SI daca sala nu opreste cresterea cum poti sa nu mai cresti daca faci cateva flotari amarate si cateva abdomene?

| awspam a răspuns:

NDC12 mane tu esti mai prost decat prevede legea habarnai de grupele de muschii si de cum e cresterea pentru masa musculara respectiv cum se hraneste corpul, pentru un copil cum e el de 13 ani e suficent sa faca miscare in aer liber, mersul pe bicicleta, alergarii, flotarii si din astea acasa ca sa dea forma musculaturii nu sa se duca in sala si sa isi distruga spatele si altele, nu fi prost cu acte ca de deastia e plina lumea vorbesti numa ca sa nu lingi pe jos

| Cosmin86 a răspuns (pentru awspam):

Si tu habar n-ai sa scrii laughing

p.s. : da-i si tu reply la mesaj, sa primeasca notificare.

i-ai dat raspuns punand comentariu general, ASTA INSEAMNA PROSTIE.

Daca nu stii NIMIC despre sport si muschi, de ce comentezi?

| awspam a răspuns (pentru Cosmin86):

Ii normal sa vorbesc la general daca nu il conosc ca persoana, sau tu poti sa aproximezi ca are 70-sau 30kg? sau ca e dezvoltat suficent? spui la general daca nu cunosti termeni exacti,, alt destept

| NDC12 a răspuns (pentru awspam):

Bai pripasule, mane ii spui la tactu, nu mie.

Eu am vorbit in general, sala nu opreste cresterea, dar mite niste abdomene si flotari, facute de un copil pampalau?

Invata sa scrii, analfabetule, rasa ta de copil incult si tare in gura pe net.

| awspam a răspuns (pentru NDC12):

Mane = ma nene, prost esti ba, dop de sticla