| GabiSiAtat a întrebat:

Deci sunt baiat in clasa a7a (am 13 ani si implinesc 14 pe 24 iunie) si sunt foarte foarte scund, am doar 1.41. Ca forta si masa musculara nu pot sa zic ca stau prost dar in legatura cu inaltimea ma cam dezavantajeaza crying. Majoritatea fetelor se dau in vant dupa baieti mai mari sau mai inalti. Pana acum am avut 2 prietene dar...nu prea am noroc cu fetele din cauza inaltimii sad. Cum pot sa cresc in inaltime mai repede?

Răspuns Câştigător
| dracu14 a răspuns:

Hai sa-ti zic adevarul, ca vad ca toti isi bat joc de tine/nici ei nu stiu ce vorbesc
nu poti creste cu ajutorul sportului, e o prostie sa zici ca daca te apuci de basket/inot vei ajunge de 2m, poate sa cresti 2-3cm,dar nici aia
cresterea in inaltime tine de genetica si de functionarea hormonului de crestere, daca parintii tai sunt scunzi tu nu ai cum sa cresti mai inalt ca ei
ai 13 ani si vei mai creste, dar nu-ti face iluzii ca vei creste brusc sau ca daca te apuci de sport ajungi de 2m

| GabiSiAtat explică (pentru dracu14):

Dar sa zicem o alimentatie care sa contina mai multe fructe, fara sucuri si cu ceva exercitii daca stii macar 5 cm sa cresc s-ar putea?

| dracu14 a răspuns (pentru GabiSiAtat):

Nu
alimentatia are un rol important, dar in ziua de azi numai exista mancare 100% naturala, iar fructele nu prea au legatura cu cresterea
oricum ai sa mai cresti, dar n-ai spus ce inaltime au parintii tai, oricum nu ai cum sa ii intreci in inaltime...

9 răspunsuri:
| XatomisX a răspuns:

Eu am 18 ani si am 1.75 deci asa o sa raman tu ai timp sa cresti

| argint321 a răspuns:

Inotul ajuta baschetul si in general sportul. dar depinde de genele tale daca taicatul si maicata sunt si ei scunzi scund vei fi si tu intelegi... uite eu am 16 ani si 1.65 si eu sunt scund dar asta e. oriucm ai timp sa cresti pana la 20 ani. fa sport

| GabiSiAtat explică (pentru argint321):

Da parintii sunt destul de scunzi dar stiti niste exercitii de facut acasa? stau la sat si nu facem basket la scoala...iar piscina de aici este deschisa doar vara.

| Allissandra a răspuns:

Incearca sa faci mai mult sport. De preferat baschet.

| teodorteoteo a răspuns:

Daca fumezi lasa-te ca poate e din cauza asta daca nu cam dintra 8 iti dai drumul la crescut nu-ti fa griji ca vei creste

| MaryanaG a răspuns:

Pai du-te la baschet si ai sa cresti la inaltime sunt sigura big grin