| Alexandruone a întrebat:

Ma gandesc sa iau creatina, nu prea imi place cum arat, am 16 ani, 1.86 cm, 80kg si sunt mai slabut..intre ectomorf si mezomorf si fac de 2 luni sala am luat proteine pro gainer de la pro nutrition dar nu sunt bune de nimic (am vazut schimbari foarte mici la felul cum arat)...l-am vazut pe un culturist (in vestiarul unde fac sala) cum lua creatina...l-am intrebat daca sunt bune de ceva proteinele care le iau, mi-a zis ca iti dau energie dar nu mai mult. Acum vreau sa-mi iau creatina.Va rog sa-mi recomandati de unde sa iau si sa fie de calitate.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai in 2 luni ce schimbari vrei sa observi? Se vad schimbari mici la 2-3 luni, muschii adevarati se fac in ani de zile.

Si alimentatia e cea mai importanta, chestii de genul "ce sa iau, ce sa iau" sunt tipice incepatorilor. Fa 6 luni doar cu alimentatie, sa inveti ce sa mananci, cum sa mananci, etc., si abia apoi iei suplimente, ceva sa acopere ce nu poti lua din alimentatie.

Altfel le iei degeaba.

| Alexandruone explică (pentru Cosmin86):

Nu se pune problema de alimentatie ca mananc pana ce nu mai pot...acum doua saptamani am mancat de am spart si am stat vreo 2 ore cu burta in sus ca nu mai puteam de burta.iar a 2 zi dimineata am vomitat tot de atunci mananc 3-4 mese pe zi...nu mai repet greseala asta niciodata. Dar am vazut la weider ca au un supliment numit mega mass iar in descriere am citit ca e pentru incepatori.E bun la ceva ala oare?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandruone):

Daca e de la weider sigur ca e bun. Dar mega mass e un gainer, are multi carbohidrati.

La 1.86 si 80 de kg in niciun caz nu ai nevoie de carbohidrati. Ia un concentrat proteic, vitamine & minerale, e suficient.

P.S. : nu esti nici pe departe ectomorf laughing

12 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

In primul rand asta este problema voastra. Va apucati de sala si va asteptati sa aratati ca un culturist in 2 luni de zile. Culturistul ala are probabil peste 10 ANI de sala

In 2 luni clar nu ai ce schimbari sa vezi. Proteinele au rolul de a reface muschii dupa antrenament, lucru ce creatina nu il face.

Daca vrei sa iei creatina n-ai decat sa iei creatina, dar asta nu inseamna sa renunti la proteine, pentru ca fiecare supliment are rolul lui.

Oricum eu unul la 16 ani ai tai nu ti-as recomanda sa iei niciun supliment. Dar daca vrei sa iei e treaba ta.

| availablehandyman a răspuns:

Da am auzit si eu ca de la varsta de 16 in sus poti sa iei proteine, eu ti-as recomanda mai degraba niste batoane proteinice este 2, 5 lei unu poti lua unul inainte de a merge la sala!winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru availablehandyman):

El intreba de creatina, nu de proteine

| xstrstsarstasrsr a răspuns:

Ai 16 ani! Daca ai voie sa iei proteine nu inseamna ca sunt si bune pentru tine. Daca vrei sa ai un aspect placut fa mai multa miscare si nu manca dulciuri.Alearga mult sa mai slabesti si fa exerciti intense la sala pentru masa musculara.Nu trebuie proteine daca nu vrei sa fi culturist, pentru ce vrei tu doar fa cat mai multe exerciti CORECTE.

| Cosmin86 a răspuns (pentru xstrstsarstasrsr):

Pentru masa musculara proteinele sunt indispensabile, altfel tragi degeaba.

Stii ce sunt proteinele?

| xstrstsarstasrsr a răspuns (pentru Cosmin86):

Da stiu ce sunt proteinele, si nu sunt indisponibile pentru masa musculara.Cunosc o multime de oameni care nu au luat proteini in viata lor si au amsa musculara din plin.Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru xstrstsarstasrsr):

Nu exista nu au luat proteine in viata lor.

SINGURA metoda sa nu iei proteine e sa bei doar apa toata ziua.

proteine = carne, peste, branza, oua, unele legume. Chiar si fructele contin proteine ( chiar daca sunt in cantitati nesemnificative ).

Si ca sa intelegi cum cresc muschii : in timpul antrenamentului apar micro-rupturi de fibre, care se refac in zilele de pauza si ATUNCI cresc. Si cu ce crezi ca se refac, cu aer? NU, cu aminoacizii din proteine.

| xstrstsarstasrsr a răspuns (pentru Cosmin86):

Da ai dreptate. Respect! M-am exprimat gresit cu proteinele, ai dreptate.Eu am vrut sa spun ca nu au luat pastile in viata lor.Bafta!

| Bitch24 a răspuns:

Daca ajungi la 25 de ani impotent sa nu te intrebi de ce.Dac vrei sa iei ceva care sa te ajute cu slabitul si sa nu aiba si alte efecte secundare iti recomand L-carnitine, care se administreaza inainte de antrenament(bazat pe cardio) adica inot sau alergare, have funhappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bitch24):

Ce treaba are creatina cu testosteronul? O confunzi cu steroizii?

Nu mai abera, ok? Creatina se gaseste si in carne sau alte alimente