| zorensen a întrebat:

am 17 ani 1, 76 inaltime si 63 kg
am facut timp de 3 ani lupte libere +vreo 2 luni de sala dupa care m-am lasat
as vrea sa stiu care dintre proteinele astea is mai bune sau daca nu sa imi ziceti voi ceva mai bun.
http://www.nutrishop.ro/dymatize-mega-gainer-p-541.html

http://www.nutrishop.ro/gfx-8-p-28.html

vreau proteine pentru cresterea masei musculare+creatina pentru energie in timpul antrenamentului
si daca se poate sa imi ziceti cand sa iau creatina si proteina
Multumesc!
Funda cel mai bun raspuns1

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Alea nu sunt proteine, sunt gainere bazate pe carbohidrati.

Intrebi care PROTEINE sunt bune, dar ne dai 2 link-uri catre CARBOHIDRATI.

E ceva de genul "care bmw e mai bun, dar eu iti dau o lista cu loganuri din care sa alegi".

| zorensen explică (pentru Cosmin86):

Ti-am dat funda pentru un alt raspuns de al tau doar ca nu era iintrbarea mea
totusi imi poti pune aici proteine pana un 150 lei si creatina, si daca se poate sa imi zici cand se iau
mersi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru zorensen):

Cu 150 de lei cumperi cateva kg de piept de pui.

Proteine bune de calitate costa cam 200 de lei. Si o creatina de calitate cam 100 de lei, deci cand ai un buget de 300 de lei / luna minim, atunci vorbim de suplimente.

1 kg de piept de pui are 200 de grame de proteine. Cu 150 de lei cumperi cam 7 kg, deci rezulta 1.4 kg de proteina pura.

| zorensen explică (pentru Cosmin86):

Am inteles, si daca cumpar piept de pui cate grame sa mananc pe zi si cum sa il prepar?happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru zorensen):

Fiert, la gratar, etc. cam 150-200 de grame la o masa ( sper ca ai macar 4-5 mese pe zi )

Tu din ce mananci proteine acum zilnic? Care sunt sursele tale?

| zorensen explică (pentru Cosmin86):

Am 5 mese pe zi.
Dimineata iaurt, sana sau orice produs lactat+un fruct, la amiaza carne de porc, pui sau vita si seara doar lactate + 3-4 l apa/zi

| Cosmin86 a răspuns (pentru zorensen):

Ai 5 mese pe zi, dar zici de "dimineata, la amiaza si seara". Pai ori ai 5 ori ai 3? Ca tu ai descris 3 mese happy

7 răspunsuri:
| NDC12 a răspuns:

1.Astea sunt gainere, nu proteine, te ajuta sa cresti in masa musculara + grasime.
2.Creatina in orice parte a zilei(pentru energie e ok sa o iei cu o jumatate de ora inainte de antrenament) si gainerul dupa antrenament.
3.Mergi pe Dymatize sau http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Serious-Mass-5-4-kg/, amandoua sunt de la firme bune.