| anonimulllll a întrebat:

Ma numesc Marian si am 13 ani si as vrea sa imi dezvolt musculatura pieptului abdomenului si bicepsului acasa... vreau raspunsul profesionistilor si nu a celor care isi dau cu parerea. si nu vreau raspunsuri gen du-te la sala (nu am gantere si haltere)

13 răspunsuri:
| mortallx a răspuns:

Nu sunt profesionist, dar nici un "troll" de nu cunoaste si totusi o tine cu a lui.Eu lucrez tot acasa, iar daca vrei sa faci ceva si ai o alimentatie calumea, faci.Pentru piept, fa flotari, cand faci 20 lejer, adauga-ti o greutate in spate(umple un ghiozdan cu cv...improvizeaza).Pentru abdomen,pur si simplu te uiti pe net la un program de abdomene si pe ala il faci+de asta mai faci din cand in cand cardio daca ai burta,iar pentru biceps, daca stai la tara, tractiuni si asa iti dezolvi si spatele, daca nu, tot asa...improvizeaza,la 13 ani ai tai eu zic ca sunt de ajuns doua bidoane de 10l. Oricum, nu te astepta la schimbari intr-o luna, mai ales ca faci fara echipament. Daca ai o alimentatie buna si stii cum sa te antrenezi in cam 2-3 luni o sa vezi si tu schimbari.

| anonimulllll explică (pentru mortallx):

Daca imi spui un exercitiu pentru biceps ai funda

| anonimulllll explică (pentru mortallx):

Daca spui un exercitiu pentru biceps iti dau funda!

| mortallx a răspuns (pentru anonimulllll):

Tractiunile,respectiv http://www.youtube.com/watch?v=bLc3_r0JVXs
Banuiesc ca tu vrei sa ai o mana mai mare, tricepsul se ocupa in special cu asta.Pentru a-ti antrena triceps-ul acasa si chiar o sa dea roade, fa "diamond push ups" intai fa-le in genunchi daca nu poti ca pe flotarile normale, dupa fa-le in picioare, iar apoi cu un picior ridicat in sus, iar apoi fa asta http://www.youtube.com/watch?v=nx9gVDCnT84 tot pentru triceps.

| Nickname1890 a răspuns:

Apuca-te de un sport si cand o sa ai 18 -20 de ani o sa-mi multumesti.

Daca nu-ti convine raspunsul poti sa faci flotari tractiuni dar probabil ca nu o sa vezi cine stie ce rezultate pentru ca la 13 ani nu ai musculatura dezvoltata. Un sport este ideal si pentru forta si pentru o dezvoltare frumoasa pe viitor.

| anonimulllll explică (pentru Nickname1890):

Practic deja un sport fotbalul

| stresat a răspuns (pentru anonimulllll):

Fotbalul nu este un sport potrivit daca vrei sa faci masa musculara. Cred ca se referea la un sport mai solicitant, cum ar fi artele martiale.

| Nickname1890 a răspuns (pentru anonimulllll):

Si la antrenamente nu faceti si exercitii de forta?

| stresat a răspuns:

Nu sunt profesionist dar am facut putina sala. Acasa poti sa faci de 2-3 ori zilnic cat de multe flotari poti, apoi abdomene si pentru brate incearca sa improvizezi niste gantere pentru biceps sau sa cumperi niste benzi. https://www.youtube.com/watch?v=90Xb4bdw4tE

| Cosmin86 a răspuns (pentru stresat):

De ce zilnic, muschii se dezvolta in zilele de pauza. de 2-3 ori pe zi zilnic = progrese vai de steaua lor

| anonimulllll explică (pentru Cosmin86):

Mai este un exercitiu care nu necesita greutati, tractiuni pentru biceps daca imi spui ai funda

| stresat a răspuns (pentru anonimulllll):

Orice tip de tractiune, pentru ca e exercitiu de tras, ceea ce implica muschii spatelui si bicepsul

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimulllll):

Tractiuni cu priza supinatie ( palmele spre tine ) si distanta intre brate sa fie la latimea umerilor.

Mai exista si alte tipuri de tractiuni, dar intra bicepsii mult mai putin si izoleaza spatele, ce vrei tu pentru biceps e prima enumerata de mine mai sus.