| XcrisSSx a întrebat:

Buna,TPU! Mai putin voi incepe sala si vreau sa stiu cum vi se pare acest antrenament pentru un ectomorf? Daca este ceva in neregula va rog sa ma corectati.Multumesc! :*
ZIUA 1

Piept + Triceps

Impins din culcat cu bara: 3×8-6

Impins din inclinat cu gantere: 3×10-6

Extensii la helcometru: 3×12-10

Extensii cu bara din culcat 3×10-8

ZIUA 2

Picioare + Umeri

Genuflexiuni cu bara: 3×20

Flexii la cablu 3×10

Ridicari pe varful picioarelor la aparat 4×12

Împins cu ganterele simultan 4×15

ZIUA 3

Spate+Biceps

Ramat din aplecat cu bara: 3×12-10-8

Îndreptări picioare 3×12-10 ( se va face ca în varianta din video)

Flexii din înclinat cu ganterele 3×12

Flexii din stând cu bara 2×10

*Abdomenul se va face 2 ori pe săptămînă.

15 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. picioare nu faci? esti COCALAR sau ce?

2. la spate UNDE sunt tractiunile la bara, cele mai importante?

La triceps UNDE sunt flotarile la paralele?

Ce naiba antrenament e asta? ANtrenament de copil mic si firav?

| RobertMoon a răspuns:

Trebuie sa faci așa: luni. Piept-biceps, marți picioare, miercuri spate-triceps, joi pauza, vineri umeri-trapez, si abdomene faci când vrei.

| XcrisSSx explică (pentru RobertMoon):

Vreau sa merg de 3 ori pe saptmana, dar mersi! happy

| SiLaS a răspuns (pentru RobertMoon):

Antrenament prost, daca tu dupa o grupa cum este spatele mai poti sa bagi si triceps dupa inseamna ca nu te-ai antrenat corect, singurele grupe care trebuie sa le lasi singure/antrenament sunt picioarele, pieptul si spatele.

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Intra aici si sunt sigur ca imi vei multumi:
www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| DemBow a răspuns:

Uite cum fac eu la sala:
ziua 1: piept+biceps
ziua 2: spate+triceps
ziua 3: picioare+umeri
si se repeta

| XcrisSSx explică (pentru DemBow):

Poti sa imi spui si exercitiile pe care le faci?

| DemBow a răspuns (pentru XcrisSSx):

Pentru piept: impins orizontal cu bara si impins lateral cu gantere
pentru biceps: flexii cu bara si flexii cu gantere
pentru spate: tractiuni la scripete cu priza larga si ramat din sezut
pentru triceps: impins din culcat cu priza ingusta si extensii cu un brat cu gantera
pentru picioare: impins la presa si extensii
pentru umeri: ridicari frontale cu gantere si impins in sus de la umeri cu ganterele
din fiecare exercitiu fac cate 5-6 seturi a cate 10-12 repetari

| RobertMoon a răspuns (pentru DemBow):

Tu lucrezi 2 aparate o grupa de muschi? Fa asa daca vrei sa fi bun: piept. Impins orizontal normal, cu ganterele, impins cu banca inclinata si fluturari cu manere la scripete. Cred ca sala ta are decat maxim 5 gantere, o bara pentru piept si o presa de picioare laughing

| DemBow a răspuns (pentru RobertMoon):

Da` cine te-o bagat pe tine-n seama? Abia am inceput sala, nu pot sa fac o grupa de muschi la 10 aparate straight face Pentru inceput e foarte bine asa. Daca tu te crezi un culturist smecher n-ai decat sa faci o grupa de muschi la 100 de aparate.

| RobertMoon a răspuns (pentru DemBow):

Pai si daca esti incepator poti sa faci ce fac eu dar cu greutate mica. Fa ce ti-am zis eu si o sa-mi multumesti peste ceva timpwinking

| SiLaS a răspuns (pentru DemBow):

Un alt antrenament prost, daca tu dupa ce faci o grupa cum sunt picioarele mai poti sa bagi si umeri inseamna ca nu te-ai antrenat corect, spatele, picioarele si pieptul sunt grupe care se baga singure, pe romaneste, ca sa intelegi si tu.

| XcrisSSx explică (pentru SiLaS):

Deci pana la urma antrenamentul si exercitiile mele sunt bune? Ce trebuie sa schimb?

| SiLaS a răspuns (pentru XcrisSSx):

Tu chiar nu ti-ai dat seama din raspunsurile mele, picioarele, spatele si pieptul sun gruope pe care trebuie sa le bagi singure, in nicio combinatie, poti combina bratele(biceps+triceps) etc.

| laurthelegend a răspuns:

Da funda la unu ca merita