| Angeleyzz a întrebat:

O intrebare, Am 17 ani, inaltime 1, 73, greutate 63kg.

As vrea sa incep sa fac sala, ce ziceti sunt pregatit cu corpur pe care il am acuma? Sau ar mai trebui sa mai pun masă musculară? Multimesc.

Răspuns Câştigător
| Vladut650 a răspuns:

1. Muschii se dezvolta in zilele de odihna, daca faceti 5 zile de antrenament pe saptamana, nu dati muschiul decat 2 zile pentru a creste.
2. Da, daca poti manca atat de mult incat sa nu iei suplimente nu ai de ce sa iei, dar sa stii ca rolul lor e sa SUPLIMENTEZE ce iti lipseste din alimentatie, deci nu au ce rau sa iti faca.

6 răspunsuri:
| Gabitzu246 a răspuns:

Te duci la sala dar faci antrenamente usoare, nu te apuci ca taranu sa tragi de toate fiarele alea si dupa sa faci hernie, o iei treptat.

| maraciucaeviata420 a răspuns:

Masă musculară

| Misu1997 a răspuns:

Proteina si aminoacizi. Tine regim consistent ca mancare dar nu foarte bogat in calorii, multe fructe si legume, legumele de preferat verzi inchisele la culoare (spanac, brocoli etc. ). Acestea combinate cu proteine(banane, carne). 1/2 pe saptamana mananca la cina peste este bogat in proteine vitamine dar contine si omega 6

| Cosmin86 a răspuns (pentru Misu1997):

De cand au bananele proteine?

p.s. : o proteina e facuta din aminoacizi, care e sensul "proteine si aminoacizi"?

Copil mic... vrea muschi cu "multe fructe si legume"

| Hellaflush22 a răspuns:

Pregatit? Depinde ce vrei tu sa intelegi prin asta happy Tu te duci la sala ca sa ai un corp sanatos, sa te dezvolti si da esti pregatit sa faci sala la greutatea corupului pe care o ai acum cu greutati specifice musculaturii tale.
Daca vrei sa faci treaba fa-ti un antrenament de 5 zile luni-vineri si sambata-duminica odihna, cel putin mie asa imi merge bine(precizez ca eu am 1.87 si 97 kg, deci destul de grasut dar cu forta fizica destula zic eu)
Nu incerca sa faci mai mult de cat poti duce, este bine sa fortezi pentru ca altfel nu ar creste muschiul dar nici sa fortezi la fiecare serie.
Mananca bine, proteine(carne, oua, lapte, spanac)carbohidrati pentru ca esti slab si iti permiti si parerea mea este sa nu iei suplimente proteice macar un an, indicat ar fi sa nu iei deloc dar fiecare cum doreste.
Sper ca te-am ajutat happy

| Hellaflush22 a răspuns (pentru Vladut650):

Eu am spus ca asa mi-a mers mie bine 5 zile pe saptamana pentru ca la 3 zile pe saptamana simt ca nu lucrez si imi este mai bine sa lucrez grupele separat.
Stiu ca muschii cresc in zilele de pauza, dar fiecare are organismul diferit happy

| Vladut650 a răspuns (pentru Hellaflush22):

1. Muschii se dezvolta in zilele de odihna, daca faceti 5 zile de antrenament pe saptamana, nu dati muschiul decat 2 zile pentru a creste.
2. Da, daca poti manca atat de mult incat sa nu iei suplimente nu ai de ce sa iei, dar sa stii ca rolul lor e sa SUPLIMENTEZE ce iti lipseste din alimentatie, deci nu au ce rau sa iti faca.