| Oanny a întrebat:

Peste o saptamana am probele de sport pentru facultatea de kinetoterapie.Pana acum am reusit sa scot doar 10 secunde la viteza de 50 m. Daca ma antrenez zilnic este posibil ca pana pe data de 22 sa scot 8 secunde? Sau macar 8.5 secunde? Si ce metode eficiente de marire a vitezei stiti?

Răspuns Câştigător
| Deriol a răspuns:

Nu cred ca poti sa-ti maresti viteza intr-un timp atat de scurt, la viteza rezultatele apar in cel putin o luna de antrenamente crede-ma, eu fac atletism si stiu despre ce vorbesc.
In orice caz, antreneaza-te ca poate cine stie cum reusesti, dar ma cam indoiesc.
P.S: Cand te antrenezi pentru viteza trebuie sa alergi cu viteza ta maxima, si nu uita sa te si odihnesti, ca daca faci zilnic nu vei avea niciun rezultat.

3 răspunsuri:
| costelus323 a răspuns:

Incearca sa te antrenezi, sa nu consumi alimente grase si cam atat. Bafta. P.S am 13 ani si scot 6.5 secunde la proba asta laughing

| costelus323 a răspuns:

Incearca sa te antrenezi si sa nu mananci mancare grasa. P.S am 13 ani si scot 6.5 secunde "))

| CristinaEmma a răspuns:

Este vara, iar alimentatia conteaza foarte mult.In primul rand incearca in tot acest timp sa papi mai sanatos sa consumi foarte multe fructe si legume deoarece ele iti dau energie si putere, in al 2 lea rand poti incepe cu alergari usoare daca nu ai inceput inca... mereu se incepe usor si putin iar pe zi ce trece incepi sa mai adaugi cat poti(nu trebuie neaparat sa te fortezi ), ele te ajuta si la rezistenta, iar de rezistenta ai foarte multa nevoie. Spre exemplu: te poti duce pe un teren de fotbal, faci o mica incalzire si 5 ture usoare de inceput apoi incerci azi una in viteza cat poti maine la fel numa ca in loc de acea tura sa fie 2, 3 si tot asa. Pe langa astea pentru viteza mai poti face cateva ture normale si cand simpti ca nu mai poti incerci sa accelerezi sau ultima\ultimele 2 sa le faci in viteza, mai poti alerga o jumatate a terenului normal iar cealalta jumatate cat poti tu de tare(in tot acest timp te poti si conometra ^^pe zi ce trece vei vedea si diferenta). Nu uita: in timpul alergarii alearga pe pingea, ridicati picoarele si incearca sa respiri corect si aceste lucruri te vor ajuta foarte mult :* la fel cum sper ca te-am ajutat si eu te pup si bafta ^^