| AlexAL275 a întrebat:

Stretchingul te mai poate ajuta la 17 ani să mai crești în înălțime?

Răspuns Apreciat de Editori
| bornsinner a răspuns:

Nu poti forta cresterea in inaltime, e doar un mit. Sportul ajuta la formarea masei musculare, reducerea tesutului adipos (grasime), cresterea fortei si altele, dar cresterea in inaltime tine pur si simplu de genetic.

Altfel cum ti-ai explica ca sunt profesionisti de 1, 6m? Acestia fac sport de ani de zile, nu?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ideea ca sportul inalta este un mit urban.

| JicaContra a răspuns:

Da, baietii pot creste si pana la 24 de ani
https://adevarul.ro/......index.html

| Paul754880338 a răspuns:

Cresterea in inaltime este determinata genetic. Nu poate fi influentata. Dar ce calitate contine inaltimea de la talpi la crestetul capului poate fi influentata, cu siguranta si nu doar de intinderi.

| Evaluator a răspuns:

Nu.

| Girbiii a răspuns:

Da, daca faci asta intens mult timp. Ajuta mult handballsi baschet happy

| Caporal4464 a răspuns:

Merita sa incerci, rau nu are ce sa iti fac, numai sa il faci exercitiile corecte sa nu te accidentezi.