| LarisaYUZU a întrebat:

Sunt fată, am 15 ani, 1, 62 si 62 de kg. Trec in clasa a 9a, si as vrea sa ma inscriu la un club de handbal. Si as vrea sa stiu daca o sa practic 3 ani, pot să slăbesc 10 kg si să mai cresc in înălțime cu 10-15 cm?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu greutatea pe care o ai acum, s-ar putea sa ti se ceara sa slabesti, inainte sa intri in echipa.
Sincer, ai putea sa slabestia cum, pana incepe scoala, macar 2-3 kg, ar fi un inceput si un exercitiu de vointa.
La 15 ani si 1.62m inaltime, ar trebui sa ai 50-52kg.
Scoate din alimentatie: painea, toate cerealelele si fainoasele, sucurile toate, duclciurile toate. In plus, apuca-te de alergat in fiecare zi, macar jumatate de ora ca sa-ti intrii in forma pentru cand incepi activitatea la club si sa fii fit, in plus, ajutandu-te sa pierzi din greutate.