| roket2012 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi cum sa ma pozitionez mai bine in teren la fotbal pe teren mare? Stiu cu ce se mananca fotbalul, am viteza am conditie fizica, am sut, numai ca stau prost cu pozitionarea in teren si nu stiu cum sa ma demarc. Va rog sa ma ajutati!

5 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Nu ai spus pe ce post joci dar in fine ideea de demarcare e simpla, scapi de om sau iesi la pasa. Ideea de demarcare e sa te pozitionezi asa incat sa-ti fie usor sa continui faza si totodata sa aiba coechipierul cu cine pasa (daca nu-ti va pasa mingea cel putin vei trage adversarii cu tine, adica ii vei face culoar). Eu am jucat fotbal de sala si acolo, asta e primul lucru pe care trebuie sa-l inveti. In fotbalul mare esti ceva mai liber in deplasare, deci tine minte ca mereu sa scapi de adversar astfel incat colegii sa-ti poata pasa, iar daca esti in atac trebuie sa scapi de adversar pentru a putea marca sau eventual sa-i faci cand primesti mingea printr-o fenta din corp.

| Hopahopa a răspuns:

Depinde foarte mult de ce post joci si de ce sistem joaca antrenorul. Eu ca fundas central trebuie sa desfac mereu si sa ofer solutie de pasare in cazul in care mijlocasul nu are unde juca. Iar pe faza defensiva trebuie sa stau mereu foarte aproape de atacant sa nu il las sa se intoarca cu fata ca atunci e periculos.

| Bizau_Mario_1979 a răspuns (pentru Hopahopa):

Cum adica sa desfaci?

| roxana1234567890 a răspuns:

Atacant..desi sunt fata..stiu fotbal..stiu toate pozitiile si cred ca asta iti va face bine.laughing)

| Sh00TerRo a răspuns:

Pe faza de atac incearca sa iesi la pase sa fii mereu liber deoarece trebuie sa ii ajuti pe colegii tai sa construiasca/sa urce
pe faza defensiva incearca sa ai mereu omul in fata ta/in piept si cand vine mingea spre el trebuie sa fii primul
''omul trece. mingea nu''