| gMan34 a întrebat:

Salut.Am 15 ani si tocmai m-am apucat de sala de cateva zile si vreau sa cresc in masa musculara dar eu ma ingras foarte greu si nu am timp sa mananc 4-5 mese pe zi din cauza liceului care imi ocupa cam tot timpul. Este ok sa incerc niste proteine/batoane proteice? Daca da atunci ce imi recomandati?

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca iei batoane, sa fie cu proteina din zer ( nu soia si alte porcarii ieftine ).

Dar mai bine iei un concentrat proteic cu absorbtie lenta, pentru perioada cand esti la scoala.

| cristi1505 a răspuns:

Daca vrei suplimente ar trebui sa iei un gainer(produs bogat in carbohidrati) nu proteine.Tie iti trebuie un gainer de calitate pentru a lua in greutate deoarece la tine nu e problema cu numarul de proteine ci cu numarul de carbohidrati! In concluzie iti trebuie un gainer nu un concentrat proteic.Iti recomand Serious Mass de la ON, chiar daca este mai scump este foarte bun. Dupa parerea mea este cel mai bun gainer de pe piata. Daca nu dispui de atati bani cumpara-ti un Gfx 8 de la Pro Nutrition.

P.S:trebuie sa iti organizezi cel putin 4 mese pe zi pentru a avea rezultate bune.Incearca ca sigur gasesti timp.

| BracKMyhay95 a răspuns:

Ca sa continui ce a zis Cosmin86:
Proteina cu absorbtie lenta fiind "Cazeina". Iar daca te hotarasti sa iei, cumpara de la firme bune Gaspari BSN Dymatize...

| Wlan a răspuns:

E ok sa mananci batoane, dar sa te rezumi doar la batoane, nu creatina sau alte dracii. Si vezi ca nici batoanele nu trebuie sa le mananci ca pe floricele. Intreaba instructoru de la sala, iti va spune cate sa mananci pe saptamana si alte chestii. Si daca te apuci proteine, tine-te de sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wlan):

Cum adica "daca te apuci proteine"? proteine iei oricum zilnic, si tu iei

| loveforyou771 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma daca nu sti mai bine taci! cu proteine te faci mare crede-ma stiu din experienta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru loveforyou771):

Pai si am zis eu ca nu te faci mare?

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume ( fasole, soia, mazare, etc. )

| loveforyou771 a răspuns:

Iati proteine alea te ajuta la pofta de mancare. Dupa ce ai facut sala iei un pahar de proteine alea se pot face cu lapte(nu fiert) sau apa(nu incalzita cum iti place tie). ASTEPT FUNDA WE