| gMan34 a întrebat:

Salut.Am 15 ani si tocmai m-am apucat de sala de cateva zile si vreau sa cresc in masa musculara dar eu ma ingras foarte greu si nu am timp sa mananc 4-5 mese pe zi din cauza liceului care imi ocupa cam tot timpul. Este ok sa incerc niste proteine/batoane proteice? Daca da atunci ce imi recomandati?
(Stiu ca am gresit categoria, ma scuzati)

1 răspuns:
| BSwwatch a răspuns:

Da,chiar sunt recomandate, dar trebiue neaparat sa te vada un instructor care este si nutritionist de la tine de la sala, urmareste timp de cateva zile evolutia ta si in urma evolutieiiti recomanda un supliment nutritiv, atentie, masa de acasa(mincarea) este foatre importanta si odihna la fel de mult.SI trage dupa un orar saptaminal in care sa includa toate grupele de muschi,si respectal,pentru ca atunci cand tragi la sala,ex; azi faci biceps cu triceps,de regula ai doua grupe de lucrat pe zi si ai obtinut febra musculara, trebuie sa faci repaus o saptamana, ca muschiul lucrat sa aiba timp sa se regenereze, practic in timpul efortu-lui se rupe tesutul muscular iar acesta are nevoie de refacere,, succes!