| XcrisSSx a întrebat:

Buna,TPU! Vreau sa stiu daca ma antrenez cu gantere pt.muschii spatelui imi stopeaza cresterea? Eu le fac acasa.Am 15 ani 1, 68 inaltime si 50 kg.

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Bun, o luam ca pentru prosti, adica de la 0.
singurul lucru ce stopeaza cresterea ESTE GENETICUL. ai genetic sa te faci cat stalpul, poti face geno cu 203123123 kg in spate, vei fi cat stalpul.
in mod secundar, steroizii prin fructuarea nivelului de hormoni din corp POT (deci nu neaparat) opri cresterea. iei steroizi? exact cum credeam...
alimentatia: corpul este ca o masina. pentru a functiona corect ai nevoie de combustibil, ulei, antigel, lichid de frana, lichid de parbriz, etc. deci, ai nevoie de legume, carne, oua, lactate, fructe, seminte, cereale, etc. privezi corpul de nutrientii necesari sai pentru o crestere corecta, vei avea probleme care se pot manifesta diferit, deci POT afecta cresterea si/sau dezvoltarea ta normala.

eliminand faptul ca nu iei steroizi si presupun ca mananci corect (adica nu cipsuri si cola de 3 ori pe zi, ca bagi si tu 1 leguma macar pe zi si alte chestii sanatoase) ramane doar geneticul care sa te opreasca din crestere. simplu, nu?

| Arnold2893 a răspuns:

In primul rand nu afecteaza.
Si eu am 15 ani, dar 65 kg.
Incearca sa te mai ingrasi un pic, dupa care fa exercitii.
Dar ai grija cum faci exercitiile, adica nu incepi cu 50 repetari si nu stiu cate feluri de exercitii.
Incepe incet...Eu in 2 luni am pus muschi pe spate cat n-am pus in toata viata.
Succes!
Funda?

| Godeanu_Ioana_1992 a răspuns:

Nu intotdeana! Dar e bine sa faci dupa ce te-ai oprit din crestere! Risti sa ramai mica!