| VreauSaAflu123 a întrebat:

Salut,TPU!
Ma intrebam, workout-ul afecteaza cresterea in inaltime? Stiu ca daca duci greutati peste cap sau faci presiune pe picioare stopezi cresterea.
Am citit ca exceptand astea, culturismul n-ar afecta cresterea.
Am 15 ani si 162-163; 56-57 de kg; 4 patratele destul de vizibile; si am bila in mana, in jur de 34-35-36cm...
Acum,intrebarea mea este.
Am niste gantere de 5kg, fac cu ele stand pe scaun, stiti metoda. Flexii se numesc : http://prntscr.com/6et9nn ( asa,doar ca stand pe scaun,ca sa nu pun presiune pe picioare)
Fac flotari, pentru intreptarea coloanei, abdomene si tractiuni care ajuta cresterea
Vreau sa-mi cumpar si niste gantere de 10kg. Exercitiile acestea, flexiile, stopeaza cresterea?
Cel mai complex raspuns are funda!
Multumesc mult pentru ajutor si pentru timpul acordat!

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Serios? daca duci greutati "peste cap" sau faci presiune pe coloana, stopezi cresterea?

DE CAND presiunea pe coloana stopeaza cresterea?

Ia si documenteaza-te :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

Eu la 16 ani faceam genuflexiuni cu 80 kg pe coloana si am crescut inca 12 cm fara probleme.

p.s. : cu gantere nu prea pui muschi, faci ex. de izolare.

Muschi pui cu exercitii de baza : tractiuni la bara, indreptari cu haltera, presa militara, impins culcat cu hantera, flotari la paralele, genuflexiuni cu haltera pe umeri, etc.

Nu da banii pe gantere, decat daca vrei sa ramai un COPIL FIRAV.

Du-te la sala, cel mai bine si fa-ti o alimentatie speciala.

p.p.s. : 5 kg = gantere de femeie.

| SiLaS a răspuns:

Niciodata sala nu va avea vreo legatura cu cresterea.Niciodata flotarile si abdomene nu ajuta cresterea.Cu ganterele de 5kg ma incalzesc eu, si cu alea de 10kg la fel, daca vrei sa faci o schimbare in viata ta mergi la o sala.

| VreauSaAflu123 explică:

Manca-v-ar cainii