| UsernameFemale a întrebat:

Se pricepe cineva la Mountain Bike?
As vrea sa fac niste schimbari majore in viitor in asa fel sa mai adaug putina sare si piper.
Cum este sa faci acest sport? Costurile sunt intradevari mari pentru o biciclete mtb(la inceput cel putin)?
Momentan sunt un incepator si as vrea sa folosesc bicicleta prin parcuri cu teren putin accidentat, urcari/coborari de dealuri. Totodata, mai tarziu cand capat putina experienta imi doresc sa o folosesc mai serios si prin paduri ...cine stie, poate va deveni un hobby de care ma voi bucura.
Astept chiar si sfaturi din partea voastra happy Multumesc!

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cum e? Superb!
Pentru inceput, un buget de 2000 de lei ar trebui sa iti fie de ajuns, pentru bicla. Pentru restul echipamentului, poate inca o data pe atit, depinde de ce calitate vrei.
Daca vrei sa faci din asta un hobby, sa urci pe munti cu ea, va trebui mai tirziu sa investesti vreo 1500-2000 de euro in tr-o bicla cu adevarat buna. Nu cred ca ai vrea sa ai o bicla care sa te lase in creierii muntilor :). Deci iti trebuie ceva serios, rezistent.
Citeva sfaturi: intereseaza-te pe net. cateva site-uri - www.freerider.ro, dirtbike.ro. Pe dirtbike ai si un forum unde poti posta intrebari, acolo ai sanse mai mari de raspuns.
Nu cumpara bicla decat de la magazin specializat. Cea mai buna bicla luata din alta parte e mai proasta decat cea mai slaba de la un magazin specializat.

| AfiSport a răspuns:

Salut. Te pot indruma daca vrei sa iti faci upgrade la bicicleta. Costul difera in functie de piesele alese.