| Adrianaman3 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de kickboxing dar nu sunt sigura daca este pentru mine genul asta chiar daca imi doresc foarte mult. Am 16 ani, 1.66 si 50 kg. Am senzatia ca sunt prea slaba pentru genul asta de sport chiar daca eu cred ca as putea lovi pentru mine destul de tare, acum nu stiu. Ce fac? Si pe puteti sa imi spunteti despre sala de sport Absoluto?

17 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Daca vrei sa te apuci, fa-o. Nu ai nimic de pierdut, doar inveti ceva nou si faci un sport. Daca realizezi ca nu ti se potriveste, te poti opri oricand.

| heracles a răspuns:

Mai bine ai alege alte stiluri si nu kickboxingul, kickboxingul nu este altceva decat o bataie de strada,pumni si picioare, asas il vad eu,mai bine ai face aikido,krav-maga,judo,jujitu sau kung-fu, bruce-lee a fost intrebat intr-un interviu ce stil de arta martiala este cel mai bun, a ras,dupa care i-a raspuns moderatorului'',nu conteaza ce stil practici si judo si aikido sau box sunt bune, tot secretul este sa fii iute,eu am ales kung-fu pentru ca am simtit ca ma reprezinta, adica i-a placut si daca ai vazut vreun film cu el, ai observat ca nu avea o masa musculara deosebit de dezvoltata, succesul lui a fost ca se misca asa de iute incat nu aveai cum sa-i barezi lovitura, dar sa coboram cu piciorele pe pamant, sa-l lasam pe bruce-lee, caci la nivelul la care a ajuns el, nu cred ca o sa mai ajunga altii. Deci ar trebui sa practici un stil care iti place care simti ca te atrage, daca te atrage kick-ul asta du-te, dar eu nu il vad asa frumos acolo dai cu pumnii si picioarele in fine sunt mai multe stiluri amestecate, si totusi daca are asa mare priza la public si se duc tot felul de ciudati sa-l practice, de ce oare nu s preda si in trupele de interventie din Romania sau din alte tari, am avut un coleg de liceu care a fost plecat in legiunea straina acolo se preda aikido, kung-fu, jujitu, krav maga si alte stiluri, deci kikboxingul asta nu este chiar sa de cautat printre trupele speciale, indreaptate spre stiluri de autoaparare sunt mult mai frumoase si mai eficiente.bafta

| heracles a răspuns:

Si apropo, nu o zic cu rautate dar stilul asta de lupta nu-ti dezvolta rezistenta deloc, dovada a fost meciul intre maywater si un irlandez campion m.m.a. mult mai tanar ca maywater(sper ca nu i-am pocit numele) irlandezul a rezistat 10 reprize si era gata, gata sa fie facut k.o daca nu oprea arbitru meciul.

| AnastasiaK a răspuns (pentru heracles):

Iti cam dai cu parerea fara sa fii informat deloc.

In primul rand, Mayweather (deci da, i-ai facut praf numele) face box, nu kickboxing. McGregor, dupa cum ai spus deja, face MMA. Meciul a fost de box. E LOGIC ca acela care practica sportul pe ale carui reguli se lupta va avea un avantaj enorm.

In al doilea rand, tu stii macar ce inseamna "banalele" meciuri de 3 runde? Ca nu e simplu sa rezisti nici intr-unul d-ala, dar daca nu ai nicio treaba cu sportul de contact de performanta e usor sa-ti dai cu parerea si sa vorbesti despre 10 runde ca de o joaca. Mai trebuie precizat ca luptatorii cand intra in ring nu vin abia treziti din somn, ci lupta dupa incalzire care include cateva minute bune de dat la palmare/saltea inainte de meci. Unii intra direct transpirati in ring. Dar ma rog, daca tu ai impresia ca sportivi care fac in jur de 4 ore de antrenament pe zi si care alearga 8-10km sau mai multi (asta reprezentand de obicei doar o parte dintr-un antrenament) nu au rezistenta, ce pot eu sa mai zic? laughing

In al treilea rand, Bruce Lee, care vad ca-ti place tie atat de mult, nu prea a luptat. A avut o mare influenta in arte martiale, l-au ajutat foarte mult si filmele, dar lupte reale, in schimb, a avut putine. O influenta la fel de mare ca el poate ca n-o sa mai aiba multi, dar la nivelul lui strict ca luptator au fost multi, chiar peste, sunt si vor mai fi Nu exista luptator care nu poate fi intrecut si/sau invins.

| heracles a răspuns (pentru AnastasiaK):

Da,eu te -am inteles ce ai vrut sa zici cu cele 3 reprize banale, de la m.m.a sau kik-ul ala ca dupa atate lovituri de picioare si pumni te miri cum de mai rezista, de aceea cred, ca meciurile astea nu trebuie sa dureze mai mult de 3 reprize adica 9 min. pentru ca este un sport de contact, piciare si pumni la moaca, si pe unde mai dau ei, deci au rezistenta dar nu sunt pentru box, chiar daca irlandezul ala stia sa dea si cu pumnii o fi gandit el, las, ca-l fac in 3 reprize, pe batranul de maywether, e uite ca nu a fost asa, meciul a durat mai mult de 3 reprize, si cat de rezistent o fi irlandezul ala pumni si picioare intr-un meci de box nu s-a putut adapta si a clacat, eu stiam ca americanul va castiga pentru ca era campion absolut la categoria lui, era culmea sa piarda, un fel de mike tayson la categoria grea, cam asa este si maywether in categoria lui, uite de ce nu la provocat pe tayson laughing cu siguranta meciul nu ar fi durat mai mult de 3 reprize, tayson e mai in varsta ca maywether, cine stie, pote castiga irlandezul sau invers era facut ko din prima repriza. nu se stia laughing)

| AnastasiaK a răspuns (pentru heracles):

" tu probabil ai spus ca habar nu avea de arte martiale, nu mai recitesc ce ai spus"

Asta e problema cu tot raspunsul tau, jumatate sau chiar mai mult l-ai dat pe langa subiect. Data viitoare citeste mai bine ce ti se spune ca sa nu scrii mult si prost ca n-are niciun farmec.

Vad ca pana in momentul de fata tu habar n-ai care e diferenta dintre kickboxing si mma ca la tine e una si aceeasi chestie. Kickboxingul e o combinatie intre box si karate deci e prosteste sa spui ca unul care face box are rezistenta mai mare decat unul care face kickboxing. Bineinteles, intr-un meci pe reguli de box, are avantaj cel care face box, am mai spus. Insa sunt multi care de la kickboxing trec la box (exemplu: Adegbuyi, campion mondial la kickboxing, s-a apucat de curand de box si n-are nicio infrangere in box momentan). Revenind la meciul lui McGregor, ia baga-l tu pe Mayweather in cusca sa vedem ce se intampla laughing In kickboxing nu e permis clinch-ul(desi unii mai fac), lupta la sol in niciun caz, mma-ul aproape ca se bazeaza pe astea. Nu rezistenta a fost problema, ci diferenta enorma dintre cele doua sporturi, dar vad ca e cam greu de inteles pentru tine...

Cat despre alergat, tu nu prea ai inteles ideea. Aia 10km despre care vorbeam reprezinta mai putin de un sfert din antrenamentele pe o zi. Nu ma intereseaza cat alergi tu, mai ales ca vad ca stii doar timpul, nu si distanta. Ai facut aikido? Felicitari! De performanta? Ca nu-i chiar acelasi lucru sa mergi la un antrenament de o ora de doua ori pe saptamana si sa mergi la doua antrenamente de doua ore de cinci ori pe saptamana. Sper ca intelegi la ce ma referwinking

In subiectul cu Bruce Lee nu mai intru, nici nu am citit tot ce ai scris ca n-are rost, te-ai dus mult pe langa subiect.

| heracles a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ok, ti-am spus ca nu ma pricep la sporturile astea de contact kik-urile si m.m.a. stiu ca kik-ul ala este o combinatie intre box si karate, dar nu am mai intrat in detalii, cum si aikido este o combinatie intre judo si karate, am vrut doar sa zic ca un lupator de m.m.a. nu face fata intr-un meci de box, cum nici un boxer nu ar face fata daca intra intr-o cusca de m.m.a. celmai bine ar fi fost ca irlandezul sa nu-l fi provocat pe american, dar probabil s-a gandit ca daca Maywether e iesit la pensie il face zop, dar s-a inselat, nu s-a putut adapta unui meci de box si nici nu cred ca va mai avea vreodata tupeul sa intre sa-l mai provoace vreodata pe vreun boxer, doar asa sa treaca de la m.m.a. la box, dar e cam tarziu, parerea mea. cat despre Adegbuyi, sincer nu am auzit de el, pentru ca nu prea mai urmaresc singurul care i-mi placea cum lupta a fost remy bonjasky(olandezul zburator) triplu campion la k 1, oare ma intreb, in Romania exista vreun luptator la k1 care sa fi fost de 3 ori castigator, nu am auzit, daca a trecut Adegbuyi la box sper sa aiba succes, pe la box ma mai uit, dar nu am auzit de el, probabil cum ai spus tu, a trecut recent, dar pana o sa ajunga ca maywether, mai este o cale lunga, si nu are infrangere pentru ca inca nu a dat de cei grei, acolo se va vedea, acum depinde la ce categorie este.cat despre bruce-lee, nu m-am dus deloc pe langa subiect, pe scurt ce am vrut sa zic este ca parintele m.m.a. -ului este bruce-lee, si a avut si lupte reale, si da, la inceputul carierei sale a avut si infrangeri, ca oricine si casius calay la inceput a fost batut,revenind la bruce-lee pe masura ce a avansat in arte martiale a ajuns la un nivel asa de sus incat nu au mai avut ce sa-i faca, viteza cu care se misca era incredibila, asta nu inseamna ca nu primea si el lovituri dar insuficinte pentru ca la sfarsitul unei partide reale tot el era declarat invingator, si da a avut o mare influenta prin filme, dar asta la si costat viata, pentru ca chinezii nu au fost de acord cu el ca sa promoveze artele martiale chinezesti si secretele lor, dar pe il durea undeva de maestri chinezi, si a continuat sa promoveze kung-fu prin filme, si in plus de asta i-a invatat si pe americani, europeni, negri, kung-fu fapt care iarasi i-a enrevat pe altii maestri chinezi si atunci un mare mestru la provocat la un duel si i-a spus daca iei bataie nu mai ai voie sa predai artele noaste martiale decat chinezilor, si vei termina si cu filmele, prin care el promova facea publicitate artelor martiale chinezesti a acceptat si meciul a durat doar 3 min. marele maestru chinez nu mai retin cum il cheama a luat-o pe coaja, asta nu stiu din filme, ci am o carte scrisa in engleza despre bruce-lee, cu declaratiile neveste-si, declaratii ale actorului bolo yeung care l-a cunoscut pe bruce-lee si care a spus citez ''nu cred ca o sa se mai naca cineva ca bruc-lee, o sa ramana unic, prin miscarile sale si viteza pe care o avea''Da am facut aikido dar nu performanta in 2 ani nu ai cum sa ajungi sa faci performanta.

| heracles a răspuns (pentru AnastasiaK):

Si apropo, isteat-o in aikido nu exista antrenamente de 5 ori pe saptamana, eu cand mergeam, mergeam de 2 ori pe saptamana, si cate 2 ore, nu o ora, un antrenament, atat avansatii cat si incepatorii. deci habar nu ai, probabil or fi si cluburi de aikido prin tara unde se merge de 3 ori pe saptamana, habar nu am. idea este ca daca vrei sa avansezi pe langa cele 2 ore de antrenament, mai trebuie sa exersezi si acasa inca vreo 4-5 ore, in fiecare zi pana pici, ai prins ideea, asta daca vei sa ajungi la nivelul lui Steven Segal, iar daca vrei sa ajungi la nivelul lui Bruce-lee cum a ajuns el in artele martiale, e atunci ia-ti gandul, inca nu s-a nascut persoana aceea care sa se miste la fel de rapid cum o facea bruce-lee.Si apropo cu alergarea, habar nu ai nici de alergare, eu ti-am spus ca alerg 40-50 de min relaxat, 1 km intr-o alergare relaxanta il fac in 5 min, oricine, nu doar eu, asa ca daca stii ceva matematica calculeaza si tu cam cati km am alergat in 50 de min.laughing)

| AnastasiaK a răspuns (pentru heracles):

Isteato* Macar daca ne dam destepti sa scriem corect. Mai ai si alte greseli, dar pana acum nu te-am corectat ca nu ridicasei nasul asa sus happy

La orice club unde se face sport de contact serios, la performanta, sunt MINIM 5 antrenamente pe saptamana. In general, la sporturile de contact, mai vin inca alte 5 pe langa, de conditionare. Inteleg ca n-ai de unde sa stii ca n-ai facut performanta, dar nu inteleg DE CE comentezi cand nu e cazul.

Cat despre alergare, fiecare are ritmul lui. Unul care n-a alergat 1km fara pauza toata viata, n-o sa-ti alerge in 5min nici daca il bati, s-ar putea sa scoata chiar dublu, asta daca rezista. Eu, spre exemplu, in general fac 4-4, 5 minute pe km. Cei mai inalti ar trebui sa scoata mai putin decat cei mai scunzi, avand pasul un pic mai mare. Sportivii o sa scoata un timp mai bun decat cei care alearga rar. Conteaza si terenul. Da, media e undeva la 5-5, 5 minute dar asta nu inseamna ca toti se incadreaza in timpul asta (tot de matematica tine si intelegerea notiunii de "medie" apropo). Deci pana nu te cronometrezi pe distanta fixa, nu e relevant (cel putin nu pentru mine) ritmul in care ai impresia ca alergi.

P.s. Data viitoare cand vezi ca-ti ignor un raspuns, mai bine nu mai adauga inca unul arogant daca stii ca nu esti vreo eminenta.

| heracles a răspuns (pentru AnastasiaK):

Bine happy,o singura observatie mai am sa-ti fac daca i-mi permiti, Aikido nu este un sport de contact, la naiba, nu organizeaza si nu participa la competitii, este o arta martiala defensiva,diferita de toate celelalte arte martiale, in aikido nu exista adversar cum sunt in celelalte arte martiale ci partener de antrenament,in aikido te lupti cu tine insati cu slabiciuinile tale, pentru a te perfectiona,este cel mai defensiv sau defensiva arta martiala, sporturile de contact, sau mai bine zis artele martiale de contact daca nu gresec sunt m.m.a. kik-ul ala unde se duc toti interlopii ca si in m.m.a. ca sa-si sparga gura, kung-fu, krav maga, jujitu, box, judo e.t.c. vad ca stai bine cu alergatul 4, 5 la un km, bafta in continuare. si repet nu exista antrenamente timp de o saptamana, nu te duci in fiecare zi la antrenamente, 2-3 ori pe saptamana, atat, in rest faci acasa, si antrenamentul dureza 2 ore. pupici happy

| heracles a răspuns:

Nu mai inteles, o-i fi scris eu gresit, nu mai recitesc ce am scris, am spus ca Maywether a facut box si irlandezul face m.m.a. apropo, eu nu am facut sport de contact/am facut aikido, daca astia care fac kik sau m.m.a. alearga doar 8 sau 10 km apai is slabuti, si eu alerg, fac jogging si, alerg cam 40 cateodata 50 de min, alergare relaxanta cu o casca la urechi, 1 km alergare relaxanta il faci in 5 min si cateva sec, calculeaza si tu cam cati km faci in 40 -50 min. deci vreau sa zic ca un luptator de m.m.a. sau kik prin antrenamentele sale care or fi alea, nu stiu recunosc.ca alerga, ca da cu piciorul in sac sau pom ca da cu pumnul in nisip sau lemn, ca ridica haltere, e.t.c. nu stiu, ei nu rezista intr-um meci de box citez din Maywether ce a spus el dupa meci, ''eram sigur ca castig pentru, luptatorii astia de m.m.a. nu rezista mai mult de 25 de min. si hai sa facem un calcul un meci profesionist dureza 12 reprize a cate 3 min in repriza a 10 arbitrul a oprin meciul petru ca irlandezul era gata, gata sa fie facut k.o deci 10*3 =30 normal trebuia sa fie de 36 de min, meciul dar,asta e, la sfarsit irlandezul a spus nu stiu de ce a intrerupt meciul pentru ca eu as mai fi rezistat nu-i corect, in fine eu am vazut meciul si am vazut cand arbitrul s-a dus la el s-a uitat la pupile, l-a mai intrebat nu stiu ce(probabil l-a intrebat cate degete vezi laughing) ) in fine dupa care a intrerupt meciul si irlandezul a protestat, arbitrul a mai spus ceva dupa care si-a vazut de ale lui,probabil o fi zis Grigore draga(nu mai tin minte exact cum il chema)nu vezi ca te clatini, las-a i-a banii care ti se cuvin si go home(eu cred ca afost mai mult o mascarada de meci)asta nu inseamna ca a fost trucat, dar la mijloc a fost o suma mare de banii, amandoi au plecat acasa cu multi bani, bine inteles ca americanul fiind declarat castigator a plecat cu mai multi, asta e. deci maywether dupa mine s-a jucat cu irlandezul chiar daca a avut 40 de ani, deci in momentul cand irlandezul l-a provocat americanul era la pensie, dar n-a a acceptat, cand o fii auzit cati bani s-au pus in joc, nu a refuzat, era clar ca castiga pentru ca americanul a avut experienta si se misca si repede. si apropo si de bruce-lee, tu probabil ai spus ca habar nu avea de arte martiale, nu mai recitesc ce ai spus, parintele m.m.a-ului este chiar bruce-lee laughing) si da i-mi place bruce-lee, nu pentru ca de la el a plecat artele martiale mixte, el a practicat kung-fu si cu timpul a mixat artele martiale,a pus bazele m.m.a. a inventat jet kun do(cred ca iarsi l-am pocit) adica niste arte martiale hibride, de unde stiu, am acasa o carte scrise despre el, si ce a mai inventat,pentru ca el nu a fost doar un practicant de arte martiale, dar a mai fost si filozof si actor, in fine, a fost primul chinezoi ca sa zic asa, care a avut curajul sa predea artele martiale chinezesti in S.U.A. atat chinezilor cat si ameicanilor,europeni,negri, e.t.c. si a fost primul chinez care a avut curajul sa promoveze artele martiale si secrtetele sale prin filme, dupa care u urmat o serie de filme facute de altii practicanti de arte martiale chinezesti, bolo yeung, chan tipul care face filme comice tot cu arte martiale chinezesti,samo houng,grasutul ala,in fine si multi altii alti, pai daca tu zici ca bruce-lee s-a facut doar cunoscut prin filme si ca de fapt nu s-a dus la nici un concurs de kung-fu, aceeasi treaba as putea sa zic si despre Steven Seagal, ca mai mult asta face filme decat sa se duca sa practice aikido sau despre van damme ca tat iti place tie kik-ul asta, uite van damme asta cand a fost in Romania cu toate artele lui martiale kickbox sau ce o fi practicat a luat-o pe coaja intr-un bar de la niste interlopi,noroc ca au intervenit mascatii de l-au scos de acolo,asta nu e vrajeala au arata la tv cu catva ani in urma,deci inca odata kikc-boxingul asta si-a aratat ineficienta, odata prin irlandez care a crezut ca daca este campion la m.m.a. si are si rezistenta, nu zic ca nu avea,dar nu pentru box si inca odata prin Van damme care a crezut ca daca in filme i iese figurile asa va fi si in realitate,e iata ca realitatea a fost diferita, pe cand despre bruce-lee nu s-a auzit sa fi fost snopit in bataie nu de interlopi ci de mari maestrii, casre l-au povocat pentru ca a indraznit sa deconspire secretele kung-fu-ului, si asta nu o stiu dintr-un film ci dupa cum ti-am spus am o,carte scrisa despre el,in engleza nu in romaneste, deocamdata nu exista carti scrise in romaneste despre el, de ce,habar nu am, dar nu conteaza,filmele despre viata lui cam exagereaza, acidentul ala care la suferit la spate nu a avut loc din cauza meciului cu un maestru chizez, ci din cauza antrenamentelor cu greutati destul de grele, nu s-a incalzit suficient si uite asa, doctorii i-au spus sa-si ia adio de la karate, pentru ca accidentul nu-i va mai premite sa faca karate si nici sa mearga la concursuri, e si atunci timp de un an a citit carti de specialitate, a facut acupunctura,meditatii, a mai fost si pe calugarii shaolini care l-a mai invatat cine stie ce plus vointa si uite asa dupa un an si -a revenit,daca cei care au declarat asta adica nevasta-sa,bolo yeung, e.t.c. mint atunci rusine sa le fie, nu vreau sa intru in misticism, dar dupa cum stii sau nu, prin karate poti sa-ti dezvolti si ki (in japoneza,chi-ul(in chineza) energia interioara, in romaneste happy nu doar sa te duci sa-ti dai pumni si piciore in cap sau in fund asa cum fac aia din kick-boxing sau m.m.a.,deci repet, mi-e nu i-mi place de bruce-lee asta,ca a inventat lupta asta de strada,pana la urma il inteleg, a predat jet kun do pentru oamenii de rand ca sa se apere de vagabonzi,interlopi, care te pot jefuii pe strada, dar culmea chestea sta invers ete ca in m.m.a. sau kikcboxing se duc si tot felul de ciudati, care is certati cu legea, hai sa le zicem pe fata interlopi, nu toti sunt asa dar,pentru mine stilurile aste m.m.a. sau kik-ul ala este o bataie de strada,mai bine s-ar muta in strada si gata laughing) deci mie i-mi place de bruce-lee pentru ca in miscarea lui vad o armonie ceva frumos ca si la stiven segal (aikido) plus ca ti-am spus viteza pe care o dezvoltase el era iesita din comun asta pentru ca putea sa-si controleze fiecare miscare a muschilor, putea sa-si stapaneasca energia interioara, de unde o fi invatat asta,de la shaolini(calugari)de aceea a avut probleme cu altii maestri chinezi care nu au fost de acord ca secretul lor sa fie descoperit, acum se practica in toata lumea, taichi si alte stiluri, si ca sa vezi am habar cat de cat despre artele martiale iti mai zic ceva kung-fu este numele unui doctor chinez, care a trait acum cateva mii de ani, el a inventat un complex de exercitii fizice pentru mentinerea sanatii si a dezvoltarii energiei interioare, se stie ca medicina traditionala chineza este nu buna ci, foarte buna, dar pe parcurs, unii isteti au transformat-o intr-un fel de aparare arta martiala venind cu fel si fel de inventii, stilul tigrului, sarpelui, cocor, happy si uite asa si-a pierdut scopul, kung-fu-ul (numele celui care a inventat acest sistem complex de exercitii)a devenit un stil de lupta.nu vb prostii eu am scris mai sus ca am facut 2 ani de aikido (adica fix pix) dar suficient cat sa stiu si eu cat,de cat,ceva despre artele martiale. ciao, asta e parerea mea despre m.m.a. si kikboxing asa il vad eu, acum fiecare cu parerile lui. adica o bataie de strada, cand i vad pe aia cum se misca (si cand i vad si pe unii slaninosi care nu au ce cauta pe ring)ma apuca rasul, si schimb postul, pai in comparatie cu bruce-lee, astia se misca ca melcul. laughing) cum a spus si casius clay intr-un interviu care si-a schimbat numele in muhammad ali, cad i vad pe unii cum se misca, daca as fi fost in ring ar fi fost o ploaie de pumni asupra lor de nici nu stia de unde vin pumnii, cam asa este comparatia intre astia care fac astazi m.m.a. sau kik-ul ala si bruce-lee, nu stiu poate exagerez, dar asa vad eu, loviturile lor sunt lente, nu ma pricep la sport de contact, dar sa ma ierti, probabil de aceea nu au trecere in randul fortelor de interventie din Romania unde se preda aikido(arta autoapararii)sau jujitu si krav maga si alte stiluri kung-fu, in legiunea staina si trupele seal. probabil ei considera ca nu este, nu are eficienta, degeaba dau aia pumni si picioare ca ciobanii.

| Mns_Hassan_1998 a răspuns:

La kick box si alte tipuri de arte marțiale se aleg adversarii după greutate, deci te vei lupta cu fete de greutatea ta. Daca ești bine definita si ai forță, eu zic cai ai avea șanse mari de performanță. Sper ca te-am putut ajuta.

| Pinguinu_Cmc_2000 a răspuns:

Ar trebuii sa mai pui ceva kg pe tine ca mai apoi sa lucrezi acea greutate adaugata, Ca baiat am facut 2 ani de kickbox cu 1.76 si 65 de kg.Acum daca tu chiar iti doresti asta totul depinde de tine

| DanielaUchiha a răspuns:

Intai invata sa vb mai clar draga, fiindca nu intelege nimeni ce spui, in al doilea rand eu cred ca chiar esti slaba pentru astfel de sport sau cel putin nu reusesti s-al practici daca-ti doresti, invata sa vb si te sfatuiesti sa nu-l incerci!

| AnastasiaK a răspuns (pentru DanielaUchiha):

Sa-l*, te sfatuiesc*, iar de semnele de punctuatie nu mai comentez. Probabil ca nu intelegi ce vorbeste pentru ca tu nu stii limba romana laughing

| Adrianaman3 explică (pentru AnastasiaK):

Draga, nu este problema ta cum vorbesc eu. Nu sunt de mult timp in Romania si ma acomodez mai greu.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Adrianaman3):

Pai si atunci DE CE te mananca sa comentezi de cum vorbesc altii? Asta a fost problema ca daca nu incercai sa faci pe desteapta, nu te-as fi bagat in seama indiferent cate greseli faceai.