| Neymar10 a întrebat:

Buna ziua ...am 15 ani, practic fotbalul de performanta de la 6 ani,si ma bate gandul sa imi cumpar niste suplimente nutritive care sa ma ajute la forta musculara,energie si rezistenta,vreau sa stiu daca sunt bune, am 1.60 inaltime, si 45 de KG.Cand alerg obosesc destul de repede si as vrea sa stiu daca ma vor ajuta.Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
20 răspunsuri:
| Kreigher123 a răspuns:

Nu face prostia asta ești mult prea tânăr pentru suplimenete

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Ffs, nu lua nimic, iti faci mai mult rau.
Daca te antrenezi e destul.
Nu folosi nici un supliment.
Fugi si tu in fiecare zi cat crezi ca poti.
Te vei obisnui cu alergatul si iti va fi din ce in ce mai usor.
Mananca sanatos, vorbeste cu antrenorul despre alimentatie, cred ca el stie mai bine ce sa faci.
Suplimentele iti fac mai mult rau, nu lua.
Succes!

| Neymar10 explică (pentru ϟkatεVaηϟ):

Pai am un antrenor foarte foarte bun happy a jucat in divizia B, a scos fotbalisti in liga 1, dar eram in dubii, eu obosesc repede la efort, imi place sa car mingea si de multe ori nu mai pot...la antrenamentele facute pot sa spun ca sunt foarte foarte bine pregatit, am facut antrrenamente cu echipa mare

| Neymar10 explică (pentru Oriflamediscountsuper):

Da ...practic fotbalul de la 6 ani,eram in dubii sa i-au sa nu,dar nu stiu ce sa fac,obosesc foarte repede cand alerg,si nu e din cauza muschilor, ca sunt pregatit foarte bine fizic, simt ca ma sufoc, daca as putea alerga mai mult ar fi super, fac o faza de la mijlocul terenului pana in careul advers iar apoi parca nu mai am forta sa continui sa mai trec de un adversar...in faza de atac ajut, jucand in spatele varfului, dar la recuperare deja nu mai pot ca sunt obosit din faza de atac

Răspuns utilizator avertizat
| Neymar10 explică (pentru Oriflamediscountsuper):

Mersi mult pentru sfaturile tale, voi tine cont de ele

| Cosmin86 a răspuns (pentru Oriflamediscountsuper):

Suplimentele NU sunt substante interzise, alea sunt STEROIZI, cu totul altceva.

TOTI sportivii folosesc suplimente, sunt naturale si din mancare, spre exemplu la concentratele proteice proteina este extrasa din mancare eliminand grasimile si restul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ϟkatεVaηϟ):

Cum naiba sa-ti faca rau? Tu stii macar ce sunt alea?

| ϟkatεVaηϟ a răspuns (pentru Cosmin86):

Prea te bagi tuwinking.
Eu credeam ca se refera la steroizi.
Crezi ca daca iei Vitamina C fugi mai repede? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Shukacu a răspuns (pentru Oriflamediscountsuper):

Super fix de cine aveam nevoie da-mi si mie id-ul pe privat.Mersi anticipat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Oriflamediscountsuper):

Da, dar nu sunt sportiv de perfromanta. Trag de fiare si folosesc suplimente de aproape 3 ani si nu vad nimic negativ.

Orice supliment este sintetic? NIMIC mai fals, suplimentele sunt obtinute din mancare, spre exemplu proteina din zer este extrasa din zer, separata de restul continutului prin diferite procedee. NU exista proteine sintetice, intreaba orice medic sportiv sau nutritionist, proteinele NU se pot face in laborator, ele sunt extrase din mancare ( zer, albus de ou, lapte, etc. ).

Si eu vorbeam de perioada de antrenament, nu de concurs, in perioada de antrenament se folosesc la greu, la concurs normal ca nu se folosesc ( decat la culturism, acolo ai voie, si probabil la alte sporturi de genul kickboxing, etc. ).

Ideea suplimentelor, in sportul asta, este ca e cam greu sa bagi 7-8 mese pe zi ca sa-ti asiguri necesarul proteic, si ca sa nu-ti fortezi stomacul bagi vreo 5 mese ( dar mese, nu gustari ) si restul iei din suplimente.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Oriflamediscountsuper):

De fapt viziunea mea cu suplimentele a venit dupa ce m-am documentat serios in domeniu, am stat de vorba cu medici sportivi, cu nutritionisti, am participat si la seminarii de nutritie, etc. De cativa ani ma documentez aproape zilnic despre suplimente, antrenament, alimentatie, etc. Si in general ce afirm sustin cu argumente si dovezi stiintifice, nu cu vorbe ca "asa o fi".

Poti cauta pe net studii efectuate de Harvard medical school despre suplimente, si de ce sunt benefice pentru sanatate. E explicat mai bine acolo decat pot eu sa explic happy

Poti de asemenea sa te documentezi despre cum sunt obtinute suplimentele, cum este extrasa proteina din mancare, ce inseamna microfiltrare, schimb ionic la rece, etc., sa observi cum sunt create concret.

Inca ceva : ce mancare consumi tu pentru proteine, doar de curiozitate

| SpaNu88 a răspuns (pentru Oriflamediscountsuper):

Scuza-ma ca ma bag, dar chiar nu ai dreptate. daca tot ai adus vorba de mutu te asigur ca substanta pe care a folosito el este un medicament pentru tratarea diabetului si a obezitatii, nicidecum un supliment! nu exista suplimente care ca fie pe lista substantele interzise.

"stiu copii care au luat doar VITAMINE, si s au umflat precum un balon"
cea mai mare aberatie pe ziua de azilaughing

| SpaNu88 a răspuns (pentru ϟkatεVaηϟ):

Ce treaba are vitamina C? dar daca pe la 18-20 ani foloseste niste oxid nitric?!? eu zic ca domina terenu'!

| Shukacu a răspuns (pentru Oriflamediscountsuper):

Ok..imi pare rau vroiam sa-ti pun niste intrebarii legate de alergat. Daca e pe privat vrei?

| Neymar10 explică:

Deci pana la urma ce ar trebui sa fac? unii zic sa nu iau alti sa iau...cosmin as vrea sa vorbesc cu tine, nu era vorba de steroizi ci de sustinerea efortului fizic, regenerarea etc big grin