| AndraWIne a întrebat:

Ce suplimente nutritive folositi? Eu fac sport de performanta si as vrea sa imi maresc forta si viteza.

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Normal ca daca iei creatina iei si ceva in greutate, mai mult sau mai putin in functie de organism. Iei cam 4 kg daca faci numai antrenamente de forta, daca faci antrenamente de viteza si rezistenta o sa iei mai putini pentru ca dai afara mult mai multa apa prin transpiratie. Deci sa zicem ca o sa ia undeva la 2kg zic eu. ce e important de stiut este ca alea 2kg sunt doar apa care este transportata in muschi de catre creatina. 2 kg pentru un plus de viteza nu cred ca este o problema. Cat despre steroizii tai nu mai intereseaza nici pe mine si nici pe ea ca sportivi de performanta. Si chiar daca nu as fi facut sport de performanta tot nu m-ar fi interesat steroiziiwinking

24 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Ai grija ce suplimente folosesti. Au fost o gramada de cazuri de sportivi care au iesit pozitiv la teste anti-doping dupa ce au folosit suplimente aparent curate.

Eu personal am incredere doar in firmele California Fitness, Optimum Nutrition, PHD, si Redis. Daca mi-ai spune si ce sport faci poate te pot ajuta mai bine.

IN general pentru forta/viteza ar trebui sa iei creatina. Iar in general pentru refacere dupa antrenamente un concentrat proteic si aminoacizi.

| culturistu a răspuns (pentru Nickname1890):

Creatina pentru viteza laughing si forta pentru forta da dar ea nu cred ca vrea sa-si umfle muschi cu apa ce spuneti voi acolo este numai pentru tras de fiare.

| Nickname1890 a răspuns (pentru culturistu):

Te inseli amarnic, creatina se foloseste in majoritatea sporturilor unde ai nevoie de un plus de forta si viteza in eforturi anaerobice (sprint). Vorbesc din experienta aici, tu cred ca ai experienta doar in sala de forta dupa nickname si nu in sporturi de viteza.

Proteinele au rolul de a reface muschii dupa un efort. Deci un concentrat proteic este recomandat dupa orice tip de antrenament. Daca iei niste proteine nu inseamna ca iti cresc muschii, asta se intampla doar daca tragi mult de fiare.

Andra daca esti vegan (din cate stiu inseamna ca nu te atingi de proteina animala?) poti incerca un concentrat proteic din soia.

| culturistu a răspuns (pentru Nickname1890):

Prietene eu am bagat creatina intro luna am luat 4 kg am 2 kg le-am dat imediat jos dupa incetare am ramas cu 2 kg forta nu zic cami dadea eu acum fac un ciclu cu steroizi decadurabolin si danabol deci. poate ma insel nu stiu eu iti spun ce am patit si cu proteina ai dreptate nu cresc muschi de la ea doar doar pentru refacere crede-ma am bagat sute de lei in proteine.nu sa platesc 300 lei pentru 1 kg de muschi in fiecare luna de acea am apelat la stero am luat 18 kg greutate in 5 saptamani si am dat jos 2 am ramas cu 16

| culturistu a răspuns (pentru Nickname1890):

80% din romani care ii vezi la sala de 2 ori cat usa sunt plin de danabol! multi iau putin recunosc ca si laba multi o nici unu nu recunoaste

| Nickname1890 a răspuns (pentru culturistu):

Si ce treaba are sula cu prefectura? Aici era vorba de o fata care face sport de performanta si are nevoie de niste suplimente. Ce fac altii, putin ma intereseaza, fiecare face ce vrea cu viata lui.

| culturistu a răspuns (pentru Nickname1890):

Tu cred ca esti unu din aia care sa ducumentat pe net si care inca crede ca steroizi omoara lume laughing eu ai recomand animal pack la fata.

| Nickname1890 a răspuns (pentru culturistu):

Nu prietene. Sunt sportiv de performanta iar steroizii sunt INTERZISI in lumea sportului! Si sunt interzisi din anumite motive, nu doar ca asa i-a casunat cuiva sa ii interzica.

| culturistu a răspuns (pentru Nickname1890):

Ce sport faci tu? in Romania da sunt interzisi dar du-te in america iti dau un exemplu cum ar fi luptatori de wwe sunt plini de hormoni de crestere iti spun din propria experienta eu am fost in america 1 luna de zile vacanta de vara si am ramas uimit ce mi-a zis un baiat de acolo zicea ca pentru el anapolonu cel mai nenorocit steroid dupa piata e micul dejun dimineata aer 46 de ani ia steroizi de 18 ani dar sti de ce nu a patit nimic? findca ii ia cu cap deci in Romania toti foloseste steroizi care se duc la sala am o gramada de prieteni au 50 cm in brat si dca ai intrebi ai bagat steroizi zice nu dar acasa au raftu plin de testoplexx anapolonu si hormoni de crestere deci nu ma invata pe mine cm sta trebuie cu steroizi ca sunt veteran

| Nickname1890 a răspuns (pentru culturistu):

Ai privat!

| AndraWIne explică (pentru Nickname1890):

Da sunt vegan, nu am mai mancat nici un fel de proteina animal de ani buni. Ce concentrat proteic din soia imi recomanzi?

| Nickname1890 a răspuns (pentru AndraWIne):

Andra, eu nu am folosit niciodata concentrate proteice din soia. Dar urmatoarele sunt de la firme mari si in care eu am incredere, deci nu au cum sa nu fie bune indiferent pe care o alegi. Iar diferenta mare intre ele nu cred ca este.

GNC PRO PERFORMANCE SOY PROTEIN 95 - http://www.gnc.com.ro/......ate-1818-g

Optimum Nutrition 100% soy protein: http://www.esuplimente.ro/100-soy-protein-p-1895.html

| AndraWIne explică (pentru Nickname1890):

Multumesc frumos, o sa ma mai informez si eu putin.

| Nickname1890 a răspuns (pentru culturistu):

Normal ca daca iei creatina iei si ceva in greutate, mai mult sau mai putin in functie de organism. Iei cam 4 kg daca faci numai antrenamente de forta, daca faci antrenamente de viteza si rezistenta o sa iei mai putini pentru ca dai afara mult mai multa apa prin transpiratie. Deci sa zicem ca o sa ia undeva la 2kg zic eu. ce e important de stiut este ca alea 2kg sunt doar apa care este transportata in muschi de catre creatina. 2 kg pentru un plus de viteza nu cred ca este o problema. Cat despre steroizii tai nu mai intereseaza nici pe mine si nici pe ea ca sportivi de performanta. Si chiar daca nu as fi facut sport de performanta tot nu m-ar fi interesat steroiziiwinking

| MioaraParalescu a răspuns:

Iti recomand painea cu gem!
De 2 ori pe zi o data dimineata, o data seara.
O ai o forta mai mare decat ronnie coleman happy

| AndraWIne explică (pentru MioaraParalescu):

Da, magiun de Topoloveni? laughing

| MioaraParalescu a răspuns (pentru AndraWIne):

Nu!
Gem de caise de la bunica happy
Stiu dintr-o sursa sigura ca functioneaza.
Si Chuck Norris ia din ala de aia e el asa tare!laughing

| Cosmin86 a răspuns:

No-explode de la bsn ( pentru forta )
concentrat proteic + glutamina ( pentru refacere )

| Ibrahimovic a răspuns:

Nu folosesc nici un supliment, nu sunt bune de nimichappy

| culturistu a răspuns:

Animal pack

| culturistu a răspuns:

Ba fratilor cum sai recomandati asa proteine la fata asta daca nu trage la sala voi nu ganditi sai bagati proteine ce contine creatina ea nu vrea sa creasca sa faca muschi sau sa ingrase sa dezvolte vrea forta si viteza daca tragea de fiare intelegeam ce spuneti asa puteam sai recomand si eu whey proteine 100% gold n-are nici un rost plus ca e si fata cel mai bun pentru tine e animal pack

| mirelu a răspuns:

Nutrilite Double X e cel mai performant. Il iau si cei de la AC Milan. Sunt farmacist asa ca poti conta. Daca vrei detalii. spune-mi.

| AndraWIne explică (pentru mirelu):

Multumesc frumos, ce contine Double X? Eu sunt vegan.

| mirelu a răspuns (pentru AndraWIne):

Contine extracte de plante si fructe si legume, minerale daaaar are si vitamina D extrasa din lanolina (asta vine dintr-o grasime de la oi) care ar fi sa zicem de origine animala.
Tu hotarasti! te pup

| AndraWIne explică (pentru mirelu):

Multumesc frumos!