| valentin233 a întrebat:

Am 16 ani, 1.75 m si in jur de 55 kg, deci cum rezulta din cele spuse de mine sunt extrem de slab. Am incercat sa mananc foarte mult dar nu prea da rezultate asa ca m-am gandit ca nu mi-ar face nici un rau daca as incerca cateva exerctitii fizice. In principiu as vrea sa mi se dezvolte bratele deoarece le am foarte subtiri, spatele si pieptul. In momentul actual pot sa ma folosesc decat de o bara pentru tractiuni, dar pot achizitiona si alte aparate ce nu sunt foarte scumpe.
Va rog frumos sa-mi recomandati cateva tipuri de exercitii pentru a ma dezvolta cat mai rapid si mai vizibil, pentru ca v-am spus, imi este rusine cu corpul meu.

10 răspunsuri:
| ForeverWarrior a răspuns:

Gandeste-te ca nu esti asa de rau, ca sa ai greutatea normala trebuie sa mai pui 10 kg sa ai 65 de kg.Eu am inceput la 16 ani aveam 60, 8 kg 188 cm si acum am 68 dupa 6 luni, am fost si bolnav ca puteam lua mai mult.Ideea e ca eu de aici mai am de luat inca 10 kg sa ajung la greutatea normala si am pus 7 deja...

| iefsul a răspuns:

Esti in perioada de crestere, asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji, e bine sa faci flotari si cu timpul se va dezvolta pieptul dupa un timp poti incerca sa faci si cu o mana, poti face tractiuni pentru biceps si la ceafa pentru. spate, genoflexiuni cu un scaun( in momentul in care te ridici scaunul il ti cu bratele intinse in fata si il ridici cand te lasi jos (in flexie)bratele sa fie la fel intinse si tot asa(10-12repetari a cate 5-6 seri, abdomene cam 30 sec.cu timpul vei ajunge sa faci 30 abdomene in 30 sec.bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

Orice tip de tractiuni lucreaza spatele, nu doar cele la ceafa. Si tractiune pentru biceps lucreaza 70 % spatele si 30 % biceps + antebrat.

| iefsul a răspuns:

Da e de la sine inteles ca orice tractiune cand o face se pun in miscare anumite lanturi cinematice e bine sa faca si tractiuni la ceafa pentru spate si tractiuni cu ridicarea barbiei deasupra barei transversale nu mai intru in detalii cat la suta lucreaza anumite lanturi cinematice important este sa le diversifice

| Cosmin86 a răspuns:

Trebuie sa combini alimentatia cu antrenamentul. Si ai nevoie de 5-6 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ), dar consistente, nu o bucatica de carne!
Si du-te la sala, nimeni nu face muschi acasa, o sa observi o diferenta URIASA intre sala si acasa.

| Sorinacio a răspuns:

Pai daca esti slab nu ai cum sa faci muschi deoarece nu ai ce transforma in muschi.Ingrasate nitel(mananca foarte mult, nu chiar pana la refuz pentru ca vei avea probleme) si cand ti se pare ca te-ai mai ingrasat te apuci de exercitii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sorinacio):

Nimic nu se transforma in muschi, in niciun caz grasimea...dar sunt de acord sa manance foarte mult, in special proteine ( carne, lapte, branza, oua )

| k1fighter a răspuns:

Mai bine sa fii mai slab decat sa fii o "roaba de ca*at". Misiunea ta este simpla.Baga o suta de flotari zilnic, serii(o serie trebuie sa aiba zece flotari). Incearca sa faci genoflexiuni inr-un picior, poduri, alergare in ritm 2/4 cca. 30 de minute zilnic.Nu trebuie sa te ingrasi! Daca urmezi instructiunile mele sau ale unui instructor de fitness o sa vezi ca "ingrasatul" este cea mai proasta solutie.Trebuie sa iti definesti partile corpului iar ingrasandu-te ca un prost care nu are masura la mancare, nu o sa faci nimic decat sa devii o galeata de smantana care merge.Am un prieten care are 17 ani 1, 80m inaltime si 60 de kg, teoretic ar trebui sa arate ca un slabanog, practic arata super binewinkingbafta

| Xployd a răspuns:

Sincer esti chiar foarte bine....adica din spusele tale daca faci exercitii poti face muschi vizibili dar daca ai 80 de kile sa stii ca grasimea nu se transforma in muschi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Xployd):

Si daca are 80 de kg, ce nu e bine? poate avea 80 de kg de muschi, asa cum altii au si peste 100 de kg de muschi