| Lly849736 a întrebat:

Bună ziua, anul trecut am fost în Franța și am lucrat două luni, între timp mi-am făcut abonament la sală și am fost doar de câteva ori, iar acum mi-a venit un e-mail ca am de plată, precizează ca am încercat să reziliez contractul și nu s-a putut, cică doar online și online doar după un an

Răspuns Câştigător
| Ioan3005 a răspuns:

Eu trăiesc in Franța, și pot sa îți spun sigur, că nu vei păți nimic, dacă nu plătești.
Nu o să vină să te caute în românia?
Și chiar dacă vii din nou în Franța, nu îți poate face absolut nimic.
Dar, dacă vrei absolut să plătești, mergi la ei, și bineînțeles vor fi bucuroși.
Dacă nu ești interesat de a îi plăti, îi uiți - si la mulți ani!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, asa sunt facute toate contractee, s ept rezilia numai dupa 1 an de zile, si indiferent ca mergi sau nu la sala, ai obligatia sa-ti achiti luna de luna abonamnetul, pana se face anul.

| Hyperion7 a răspuns:

Cum ziceau și alții, trebuie sa plătești dacă așa sunt clauzele contractuale,altfel,daca nu plătești, o să fii nevoit să suporți consecințele, adică căutat de recuperatori, dat în judecată si așa mai departe și nu cred că merită.
Te sfătuiesc să plătești și asta e, data viitoare sa fii mai atent!

| adryang78 a răspuns:

Dacă astea au fost condițiile contractuale nu ai ce face, trebuie să plătești.

| Lly849736 explică (pentru adryang78):

Păi și dacă nu plătesc?

| suntserios a răspuns (pentru Lly849736):

Ca orice factura neplatita, te va cauta la un momenta cineva pentru recuperarea creantelor, dat in judecata alea alea

| ValentinMihai78 a răspuns:

Când pleci în străinătate, folosește Google traducere pentru a putea traduce texte în limba țării în care te afli.
Ai semnat un contract în orb, fără să știi ce semnezi. Ca, și în România, există, probabil abonamente pe anumite intervale de timp. Tu ai semnat pentru un abonament full pe un an de zile.
Deci, ai semnat ești bun de plată. Nu ești în România. Firma la care ai semnat contractul o să apeleze la o firmă de recuperare, o să fi dat în judecată, după care vei fi căutat pentru recuperarea creanțelor!
Iar, dacă vei ajunge din nou în Franța e posibil ca să te trezești pe la poliție.
Voi care mergeți în occident, trebuie să înțelegeți că acolo nu se joacă nimeni cu datoriile, termenele de judecată sunt mult mai mici, iar executarea silită se face fără discuție!

| CalinaXandra a răspuns:

Pai și? Noi suntem în Franța? Bonjour

| Lly849736 explică (pentru CalinaXandra):

Am întrebat, poate știe cineva ceva.