| gogutaBV a întrebat:

Buna ziua, doresc si eu o confirmare/infirmare asupra legalitatii unui site on-line:
"salomonromaniaoutlet.com"
Mi se pare ciudat deoarece nu are afisat nici un nume, numar de telefon sau societate.
Se pomeneste undeva sumar de Shopica SRL, insa cam atat.
Este sau NU sigur, acest site?
Multumesc

8 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Mai bine alegi un magazin online cunoscut si de incredere.
Pe site-ul indicat, plata se face exclusiv online si cu anticipatie.
Exista riscul sa te trezesti cu banii luati, dar fara produsele livrate.
Pe langa faptul ca nu exista alte date de contact in afara de o casuta de mesajerie, termenii si conditiile sunt redactate neingrijit, fiecare cuvant din propozitie fiind inceput cu majuscula. Ceea ce denota dezinteresul pentru estetica site-ului si neatragerea increderii clientilor.
Sfatul meu e sa gasesti produsele dorite intr-un magazin online care contine elemente de siguranta pentru consumator.

| RxTx a răspuns:

Pe cine dai in judecată daca nu sunt bune dacă îți trimite ceva rupt otrăvit defect stricat? domeniul este cumpărat de un african și cei de la rotld.ro spun in felul următor
Că dacă are cineva nevoie sa de-a de proprietarul acestui site domeniu
Mai întâi să le de-a lor 200 euro ca să le faciliteze o întâlnire
Dar proprietarul domeniului are tot dreptul să nu se prezinte la acea întâlnire
Că nu e cumpărat pe firma
Așa că cei de la rotld.ro nu o să îți înapoieze banii dacă proprietarul acelui domeniu nu se prezintă.

Să zicem că te-ai tăiat infectat într-o pereche de papuci cumpărată de la ei
Câți bani vei da pe anchete și expertize și detectivi și tot ce mai e nevoie avocați că până la urmă să afli că site-ul a fost cumpărat de un african care locuiește în India dar acum e in China

Și ce sa ii faci?

| goguPatent a răspuns:

Regula e simpla. Niciodată să nu ai încredere într-un site care nu afișează datele complete ale companiei care îl operează

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii fake trebuie sa aiba nr de tel mail contact etc sunt o gramadda de siteuri de genu

| 120bulevard a răspuns:

Site-ul pare bine construit dar pare sketchy, la toate href-urile de social media are doar "salomonromaniaoutlet.com" ca adresa de referinta. Nu stiu ce baietas a facut site-ul asta dar a facut-o cam prost in privinta partii la care te referi tu

| 120bulevard a răspuns:

Am dat comenzi pe site-uri si mai slabe si mai urate si mai sketchy decat site-ul asta prezentat si nu cred ca cineva si-ar bate capu sa faca un site unde sa vanda prostii, fake-uri si sa dea tepe daca ne uitam bine la imaginile prezentate si calitatea site-ului in sine. Zic sa deschizi coletul la livrare ca o masura de siguranta sa vezi daca produsul e conform dar overall, cred ca e legit 99% si vand produse legit

| gogutaBV explică (pentru 120bulevard):

Mai aștept și alte opinii. Totuși este destul de ciudat, dacă citești și modul de efectuare plăti…nu vreau neplaceri

| anonim_4396 a răspuns (pentru gogutaBV):

Nu te risca ca a mea o luat teapa asa. si n ai ce le face de aia pun plata cu card si nu la livrare sa nu i poata urmari ..iti vine cu totul altceva decat in poza si adidasromania ii fake si monclerromania ii fake ii plin de ele toate fara contact si fara nr de tel si plata cu card