| AndreiL42314312 a întrebat:

Buna ziua/seara, ma numesc George, am varsta de 14 ani si as vrea in vara aceasta dupa scoala sa ma duc la preselectii la Dunarea Calarasi la juniori si as vrea sa dau pentru pozitia de mijlocas, ce exercitii ar trebui sa fac sa ma dezvolt? Am o tehnica buna insa dupa parerea mea nu este pentru aceasta liga sa spun, o sa intalnesc ceva diferit, daca ar spune cineva cum sa ma antrenez deoarece eu am invatat fotbal de pe strazi mai demult si tot am continuat sa ma joc asa, doar ca acum nimeni nu mai iese afara, de ar putea cineva sa-mi spuna cum sa ma antrenez m-ar ajuta,

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Ok, păi sună promițător, dar vezi că unii antrenori țin cont și de fizicul jucătorului, indiferent dacă este bun. Și de antrenat, poți trage la poartă pe un teren, poți trage într-un zid, sau juca în curtea școlii ca și antrenament. Încearcă să faci duble, totuși ca să ai o îndemânare mai bună, dar ceva tot la fel de important ar fi și rezistența și viteza în joc, nu uita! Poți alerga pe unde ști tu cel mai bine și să faci eventual și niște sprinturi așa că sfat. Poți încerca să dai și centrări pe un câmp singur și după să te duci să iei mingea și dai iar și iar și încearcă să mai bați și out-ul (autul) chiar și de unul singur. În rest cam asta ar fi de bază pentru o echipă de fotbal. Baftă!

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ma mai uit demult la fotbal de la noi, dar Dunarea Calarasi asta este in Liga 1 cumva? parerea mea ca sa ajungi la un astfel de nivel trebuie sa ai ceva experienta castigata prin ligi mai jos 3-4.
Tu nu ai experienta deloc si vrei sa dai probe la profesionisti.
Ia urmatorul exemplu un bataus de strada de care toti se feresc vrea sa intre in ring cu un profesionist...cine castiga?
Cam asa vad eu lucrurile.
Dar daca crezi ca ai talent cu adevarat INCEARCA!

| Violleta2022 a răspuns:

Ramai dupa ore si vorbeste cu profesorul tau de sport ( de la scoala), rugandu-l sa te ajute.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă îmi spui în ce ligă sunt sau dacă încă nu au intrat și o să intre la republicani, poate te ajut euwinking. În general când cineva vine la o echipă de fotbal cu grupa de vreo 25 copii de ex, îl primește totuși dacă are măcar niște aptitudini (aici depinde de tine dacă ai corpul mai mare sau ești bun în așa fel încât să nu îți ia nimeni mingea). Unii antrenori lasă copii să dribleze, alții nu. Dacă ai întrebări adresează-le, dar sa răspunzi la ce te-am întrebatwinking.

| AndreiL42314312 explică (pentru Celcestietot):

Pai, la Dunarea Calarasi la juniori, sunt mai multe echipe, adica dunarea calarsi junior a, dunarea calarasi junior b, etc, cred ca se joaca la juniori d, oricum, am cativa colegi si faza e ca unul joaca acolo ca fundas si sunt mai bun ca el, el fiind fundas si jucand la dunarea si titular, iti dai seama ca eu pot fenta tot

| AndreiL42314312 explică (pentru Celcestietot):

Ok, multumesc frumos, o sa-ti dau tie funda, oricum preselectiile sunt in iulie deci am timp sa ma pregatesc.

| Celcestietot a răspuns (pentru AndreiL42314312):

Ok, păi sună promițător, dar vezi că unii antrenori țin cont și de fizicul jucătorului, indiferent dacă este bun. Și de antrenat, poți trage la poartă pe un teren, poți trage într-un zid, sau juca în curtea școlii ca și antrenament. Încearcă să faci duble, totuși ca să ai o îndemânare mai bună, dar ceva tot la fel de important ar fi și rezistența și viteza în joc, nu uita! Poți alerga pe unde ști tu cel mai bine și să faci eventual și niște sprinturi așa că sfat. Poți încerca să dai și centrări pe un câmp singur și după să te duci să iei mingea și dai iar și iar și încearcă să mai bați și out-ul (autul) chiar și de unul singur. În rest cam asta ar fi de bază pentru o echipă de fotbal. Baftă!

| DePeTarnave a răspuns:

Cand te duci la o preselectie nu decizi tu ce vrei sa joci sau ce vei juca, antrenorul va decide ce post iti vine mai bine. In primul rand este foarte important sa ai o tehnica de lovire a mingi foarte buna, sa te asculte mingea, sa ai o pasa buna, sa ai clarviziune in joc, sa gandesti rapid cand intri in posesia mingi, apoi un alt punct important este pregatirea fizica, sa ai rezistenta. Fa exercitii fizice, alergare de anduranta, exercitii cu mingea, loveste mingea la perete, mentinerea mingi pe picior, cap, exercitii cu jaloane, faci slalom printre ele in regim de viteza si etc.