| Matteo1234 a întrebat:

Buuun, vreau sa aplic la jandarmerie si trec toate probele fizice in afara de proba "Alergare de viteza" trebuie sa scot 7.03 secunde, iar eu scot undeva pe la 7.56 secunde, ceva sfaturi sa alerg mai rapid?

Răspuns Câştigător
| Cortex a răspuns:

Iti recomand urmatorul exercitiubig grinupa ce faci exercitii de incalzire a picioarelor(sunt importante inaintea exercitiului fizic) timp de 10 secunde alergi cat poti de tare, dupa care faci pauza 10 secunde respiri si continui, 10 secunde sprint puternic si fulgerator, pauza 10 secunde si tot asa pana simti ca nu mai poti.Acest exercitiu este bun pentru executarea alergarilor pe distante scurte.Si daca vrei ca bonus sa-ti intaresti musculatura picioarelor, procedeaza in exact acelasi fel pe scari, 10 secunde bagi viteza, 10 secunde pauza, eu ti-as recomanda ca in acele 10 secunde de pauza sa cobori scarile, in acest fel vei putea face acest exercitiu fara sa te opresti.Un alt sfat ce ti-l dau e ca inainte de antrenament cu 2-4 ore sa nu mananci nimic, asta depinzand cat de mult mananci, daca mananci putin astepti 2 ore daca mananci mai mult astepti maxim 4 ore si incepi antrenamentul.In timpul antrenamentului ai grija sa fi bine hidratat dar nu bea prea multa apa, doar atat cat ai nevoie.

1 răspuns:
| udrescuf a răspuns:

O incalzire inantai sau pune un caine sa te alerge laughing (idee originala)