| Goldenboy97 a întrebat:

Ca tot veni sezonul rece, m-am gandit sa ma definesc. Poate va intrebati daca am ce defini. Eu consider ca am, deci nu sariti cu raspunsuri "cati ani de sala ai". Vreau doar sa ajung la un procent minim de grasime. Am mai facut o incercare asta vara si pot spune ca m-am "uscat" de tot. Adica am ars si o buna parte din tesut muscular.
De aceea am nevoie de pareriile voastre.
Consider ca acum este perioada ce mai buna de definire, frigul este de partea. Termogenic natural. big grin
O sa incep cu dieta, care este baza pana la urma.
Am 4 mese pe zi + o gustare de un fruct. La fiecare masa am carne (pui, peste, porc cele mai des folosite). De obicei prefer carnea un "strop" de grasime. Deci nu mananc carne 100% slaba. Pe langa carne mananc legume (dovlecei, conopida, ciuperci, morcovi, telina, mazare, fasole pastai, cartofi etc). Cele cu un continut mai mare de hidrati de carbon le mananc in special inainte si dupa antrenament.
Cand vine vorba de fructe, prefer merele, bananele, si perele. Ca sa mai ma alcalinez putin, nu vreau sa fac gaura in WC cand ma p*s. happy
Ca lichide: apa, ceai verde si cafea.
Antrenamentul a ramas la fel, greutati mari, repetari intre 8-12.
Odihna: 8 ore de somn pe noapte + 2 in timpul zilei.
Acum astept parerile si sfaturile voastre. Orice, puteti sa-mi recomandati si alimente.
Sper ca am fost destul de clar.

4 răspunsuri:
| Goldenboy97 explică:

Am uitat sa mentionez:
- Ma suplimentez decat cu acizi grasi omega.
- Cand vine vorba de cardio aleg plimbarile.
Astept pareri de la cei cu experienta in domeniu.

| Cosmin86 a răspuns:

Eu as elimina "mazarea, fasolea" si alte legume cu multi carbo. La fel si banalele le-as elimina.

In rest pare ok. Dar adauga si alergat, pe langa antrenamentul de forta, dupa antrenamentul de forta, 20-30 de minute de alergat ( sau alt tip de cardio ).

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu stiu cine te-a mintit, dar vara este perfecta pentru definire, e suficient sa faci un antrenament relativ lejer si s-a supraincalzit corpul. iar iarna cand este frig, e perfect pentru masa musculara.
Si tesutul muscular nu se arde laughing sunt o gramada de persoane care cred ca daca fac definire pierd si din masa musculara, pierzi din forta, din energie, din cauza alimentatiei low carb

| FitnessTrainer a răspuns:

Odihna-ok.
La antrenament adauga si 2-3 sesiuni de cardio (HIIT) pe saptamana. Ca numar de repetari, e ok, poate sa ramana asa.

Legat de alimentatie... Ai putea sa faci o perioada de 3 saptamani ciclizare de carbohidrati (4-5 zile low carb, 1-2 medium carb, 1 high-carb), mai apoi inca vreo 3 saptamani dieta ketogenica.
Alege carbohidratii complecsi (orez brun, paine integrala-putina, quinoa).
Ca sursa de proteine poti alege si carnea putin mai "grasa", gen carne de porc sa de vita, in perioada ketogenica. In rest, peste, pui, curcan.
Grasimile-nuci, alune(fara sare), in limitele rezonabile.
Daca esti dispus sa-ti cantaresti mancarea, poti sa iti calculezi aici necesarul zilnic de kcalorii + procentele de macronutrienti http://macronutrientcalculator.com/
Pe oneden sau alte site-uri straine gasesti ce contine fiecare aliment in parte, si-ti poti calcula.

Daca vrei alte informatii + o dieta explicata (in cartea lui Lazar Angelov), poti sa adaugi liviu.paul93 pe skype.