| lexu23 a întrebat:

Cam in cat timp mi s-ar vede rezultate daca fac exercitiile acestea in fiecare zi si iau pauza la 3 zile?
https://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

După câteva luni - minim 4. Dar de ce să faci pauză la trei zile?

| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

1. pentru ca muschii se dezvolta in zilele de pauza
2. cu prostia aia de antrenament ce rezultate sa vada?

| sierra1 a răspuns (pentru Cosmin86):

și care-i mesajul?

| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

Iti explicam de ce se face pauza.

| sierra1 a răspuns (pentru Cosmin86):

și dacă cineva "lucrează" zilnic nu face mușchi/fibră, asta vrei să zici?

| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

Evident ca NU. Progreseaza putin la inceput, adaptarea corpului, si gata.

http://www.culturism.ro/......-faza.html

"Stiu cum multe persoane in momentul in care incep sa mearga la sala sunt cuprinse de un entuziasm debordant si isi doresc sa isi pompeze muschii zi de zi. Ceea ce aceste persoane nu inteleg este ca fiecare antrenament conduce la niste microleziuni la nivelul muscular, acestea urmand sa necesite o perioada de recuperare. "

Exact situatia asta.

p.s.: am vazut ca ai doar 18 ani... o sa cresti si o sa inveti. Muschii se dezvolta in zilele de pauza, NU cand ii antrenezi... cand ii antrenezi ii "distrugi" partial (microrupturi de fibre) care se refac cu proteine in perioada de pauza si atunci cresc.

| sierra1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Zice site-ul că: "supraantrenamentul apare in momentul in care volumul sau intensitatea antrenamentului tau iti d"

or OPT minute pe zi sunt departe de definiția de mai sus. deci nici vorbă de depașirea capacitatății de recuperare. Fiind mai atent, acum i-aș răspunde întrebătorului, că opt minute pe zi, ca rezultat e aproape de ce spunea Anastasiak

| AnastasiaK a răspuns:

Niciodata...

| Chitaristul26 a răspuns:

Pai, in mare parte exercitiile doar iti fac abdomenul mai puternic. Ca sa ti se vada 6-pack/8-pack-ul(Depinde de genetica) trebuie sa ai un procentaj mic de grasime.