| Anonymus3000 a întrebat:

Cand alerg daca inspir pe nas si expir pe gura pot raci? Si cum e mai bine sa respiri cand alergi?

3 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

Pentru a alerga corect si a dezvolta rezistenta si a-ti mari cavitatea toracica, se inspira pe nas, se tine 2-3 secunde si se expira pe gura. Se reia procesul la fiecare respiratie. La inceput e greu pana te acomodezi, dar dupa o luna alergi mai bine si iti concentrezi mai bine energia pe alergat, decat daca respiri ca un apucat.
Problema nu sunt plamani si respiratia, problema o reprezinta inima. Ea este cea care nu face fata; plamani au de obicei o capacitate mult, mult mai mare decat inima, in raport cu puterea de asimilare si distributie a oxigenului la celula.
Deci problema ta e sa alergi cat mai mult, pentru ca inima sa se dezvolte. Muschiul inimii trebuie lucrat, nu plamanii.
De aceea trebuie sa ti oxigenul in corp, ca inima sa lucreze fortat.

Multa bafta!

| PetreConstanta a răspuns:

Cd alergi respiri pe gura

| Camyyy_5609 a răspuns:

Nu racesti...e mai bine sa respiri asa: tragi aerul pe nas si il scoti pe gura inapoi funda plz:X:X