| Shukacu a întrebat:

Cand am febra musculara muschiu creste si trebuie sa mananc multe proteine?

21 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Nu trebuie sa manci mai multe proteine, ci suficiente proteine adica cam 2x greutatea ta in grame
Cand ai febra trebuie sa lasi muschiul sa se odihneasca

| Cosmin86 a răspuns:

Trebuie sa ai o alimentatie bogata in proteine mereu, nu doar cand ai febra musculara

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Cand ai febra musculara trebuie sa te odihnesti...

Răspuns utilizator avertizat
| 7Mary7 a răspuns:

Cand ai febra musculara trebuie sa te odihnesti si sa mananci ceva dulce, chiar ajuta!

Răspuns utilizator avertizat
| papys44 a răspuns:

Stiu ca vi se pare absurd, dar eu dupa ce simt ca am facut foarte mult efort si nu ma mai pot tine pe picioare fiindca ma dor ingrozitor imi dau cu apa RECE pe ele si ma sterg repede altfel a doua zi dimineata nu voi putea merge (PS:sunt o persoana foarte putin activa in sport si intinderile musculare, febra musculara sunt un fleac pentru mine...deci eu nu am luat nici o aspirina pentru febra musculara ..eu iau doar cand sunt racit)
Eu consider ca si pastilele te duc a dependenta deoarece de ex:cand te doare capul apelezi la banalul si clasicul Algocalmin decii asta e parerea mea big grin

| Shukacu explică:

Nici unul nu a inteles ca eu nu i-au proteine artificiale ci ma refer din mancaruri cu proteine.

| LookIntoMyEyes a răspuns:

Orice activitate în care mușchiul depune un efort mai puternic față de normal, sau în care este folosit pentru o perioadă mai lunga, determină febră musculară. Gradul de inflamație musculară depinde de intensitatea contracțiilor musculare și de durata exercițiilor. Ca urmare a microrupturilor fibrelor apare febra și durerea, mușchiul tinzând să se dezvolte pentru a face față unei viitoare solicitări de aceeași intensitate. Poți folosi aspirină sau alt analgezic ușor. Rolul proteinelor este altul.

| Pacioaca a răspuns:

Cand ai febra te odihnesti si nu lua steroizi sau proteine ca iti distrug ficatul si bila, cand ai febra muscula muschiul se dezvolta, ca sa prvii febra dupa ce faci efort ia doua aspirine cu un ceai ferbinte

| Dkgray a răspuns (pentru Pacioaca):

De ce pui in aceeasi oala steroizii cu proteinele?

| Pacioaca a răspuns (pentru Dkgray):

Steroizi si proteinile ambele grabesc procesul de dezvoltare!

| Dkgray a răspuns (pentru Pacioaca):

Ca sa inteleg tu nu consumi proteine(indiferent din ce surse)?

| Pacioaca a răspuns (pentru Dkgray):

Oricine consuma proteine alimente dar el se refera la proteinile de la magazin care le mananci cu lapte ca sa se dezvolte muschii da alea is periculoase pentru. ficat

| Dkgray a răspuns (pentru Pacioaca):

Http://hunkbody.ro/suplimente-proteine-da-nu/
http://www.tarabaverde.ro/2011/06/23/14-mituri-despre-suplimente/
http://www.doctor.info.ro/de_ce_folosim_suplimente.html
Iau constant de cativa ani concentrate proteice, mi-am facut analizele si au iesit brici. Lucruri de genu ca afecteaza ficatul, inima, ramai impotent aud des, sunt niste mituri cretine care circula din gurile celor neinformati fara a fi macar verificate. Iti recomand sa te mai informezi in acest domeniu. Spor!

| andresssssssss a răspuns:

Nu ne-a aparat, il bagi la caldura sub plapuma sau te unde cu fastum gel

| sonykis a răspuns:

Ce fel de proteine, si cu tini, vrei ca apoi sa atirne jiru pe tine e si te antreneaza natural!

| Cosmin86 a răspuns (pentru sonykis):

Si cu proteine e tot natural, mai citeste.
"sa atirne jiru pe tine"? Invata sa scrii, oricum esti total pe langa, chiar nu ai nicio tangenta cu sportul asta