| Crazy80 a întrebat:

Care au fost primii moldoveni care au participat la jocurile olimpice din anul 1960?

1 răspuns:
| vladhacker a răspuns:

Prima participare a Republicii Moldova la Jocurile Olimpice a fost la Jocurile Olimpice de iarnă de la Lillehammer (1994). Începând de atunci, statul moldovean nu a ratat nici o participare la jocurile olimpice.

Până în prezent, șase sportivi din Republica Moldova au câștigat un total de 5 medalii olimpice (2 de argint și 3 de bronz), dintre care cele mai multe medalii au fost obținute la box. Nici un sportiv din Republica Moldova nu a fost medaliat la Jocurile Olimpice de iarnă.
PARTICIPANTI :
Nicolae Juravschi
Victor Reneischi Atlanta 1996 Caiac-canoe Canoe 2 - 500 m
Bronze medal icon.svg Serghei Mureico Atlanta 1996 Lupte Lupte greco-romane - cat. 100-130 kg (supergrea)
Silver medal icon.svg Oleg Moldovan Sydney 2000 Tir 10 metri țintă mobilă
Bronze medal icon.svg Vitalie Grușac Sydney 2000 Box cat. 67 kg (semimijlocie)
Bronze medal icon.svg Veaceslav Gojan Beijing 2008 Box
Bronze medal icon.svg Cristina Iovu (descalificată[1]) Londra 2012 Haltere Haltere femei 53 kg
Bronze medal icon.svg Anatolii Cîrîcu (descalificat[1]) Londra 2012 Haltere Haltere bărbați 94 kg