supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Care e diferența dintre role și patine cu rotile? Adică știu să le deosebesc, dar se simt diferit? Patinele sunt mai ușoare cumva?

2 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Role, patine cu rotile, patine, tot la fel de bine cazi de pe ele.

| JicaContra a răspuns:

Toate sunt patine cu rotile, indiferent cum sunt facute

doar ca alea "clasice" aveau pantru roti dispuse dreptunghiular

iar astea noi au 2-4 roti dispuse liniar si se mai numesc si role
(am vazut odata pe cineva cu doar doua roti, una in fata si una in spate, si le-a scos pe alea doua intermediare)
https://www.machomen.ro/role-sau-patine-pe-rotile