| Cristian2003 a întrebat:

Care este greutatea mingilor oficiale Nike din Premier League?

2 răspunsuri:
| Balan_Andrei_1994 a răspuns:

Mingea de fotbal este fabricată de obicei din piele naturală, dar şi din alte materiale.Modelul clasicare 20 de hexagoane şi 12 pentagoane, cusute împreună sub formă de sferă. Greutatea unei mingi oficiale trebuie să se încadreze între 410 şi 450 de grame, iar circumferinţa între 68 şi 70 de centimetri.

| Cristian2003 explică (pentru Balan_Andrei_1994):

Dar eu am auzit ca mingile oficiale din Premier League sunt chiar mai usoare decat cele cu care jucam noi copiii