| LeonardRoller a întrebat:

Care este mai bun > Aikido sau Judo? Si de ce?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai repede karate. Eu asta aș alege, fiind un sport de autoapărare!
Pa, pa.

| CrazyTeenager a răspuns:

Judo este un sport de contact mai dur, comparativ cu aikido, acesta fiind o forma mai usoara de arte martiale.
Fiecare este bun in felul sau, depinde de persoana care il practica, si obiectivele acesteia.

| LeonardRoller explică (pentru CrazyTeenager):

Dar cand ma bat pe strada care ma ajuta mai bine?

| CrazyTeenager a răspuns (pentru LeonardRoller):

Nici-unul, un cutit :)). Kick boxing, acolo inveti sa dai bine cu pumnul dar si cu piciorul, un sport de contact complet. Vezi aici despre judo : http://kombat.sport.ro/......-stii.html

| trăncănici a răspuns:

Nu-ţi recomand judo.Ţi se umflă urechile de la rîcîiala pe tatami.Umflăturile acelea rămîn pe veci şi sunt dizgraţioase.Aikido e ok.

| trăncănici a răspuns (pentru trăncănici):

Judo e sport dureros.Îţi poate creea probleme lombare.

Răspuns utilizator avertizat
| Sergiu1996 a răspuns:

Karate-do shotokan, iata cel mai bun...