| LeonardRoller a întrebat:

Care este mai bun atunci cand cineva se ia de mine ( adica cand ma bat pe strada ) > Aikido sau Judo? Si de ce?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce trebuie să te bați? Evită situațiile conflictuale care se pot încheia destul de urât.
Pa, pa.

| BracKMyhay95 a răspuns:

In momentul acesta nu se mai pune accent pe pumni si picioare ci pe cutite si pistoale. Dar sa zicem ca sunt sanse si de bataie ar fi mai indicat ceva in care sa ataca si apara de la distanta. Poti incerca K1 (am facut de aceea iti recomand) sau Muay Thai care zic eu este cel mai tare stil de lupta (Tailanteza). La box trebuie sa cauti un antrenor cat de cat tanar ca cei mai in varsta sunt dinaceeia care nu ii intereseaza daca faci vreun progres... Alegerea ta fiind cea definitorie.

| StReEtDaNcEaNa a răspuns:

Salut!
Pai daca vine cineva, nervos poti sa stii orice, ca vine baga cutitu in tine si o terminat.Dar daca tot... Aikido. Judo nu te ajuta absolut deloc.Tu vrei sa il trantesti, ala iti da un pumn in cap si a terminat.Dar mai bine ocoleste chestiile astea.Bafta!

| octha a răspuns:

Nu conteaza ce practici..nustiu de ce toti se gandesc ca judo sau aikido taikoando sau mai justiu ce te scapa din "treburile" astea. poti la fel de bine sa faci box, kikboxing (adica k1) sau mai multe.la aikido sau astea arte martiale sa le zicem asa trebuie sa stai bine si cu picioarele, adica sa fii rapid de ele. daca esti mai solid asa nu e prea recomandat..trebuie ceva care sa "anihileze" partial atacatorul.dar cea mai buna metoda e sa eviti. daca nu se poate atunci poti interveni cu diverse metode, etc.bafta la caftealalaughing

| Sk1j4 a răspuns:

Fuga e cea mai buna.De ce? E mai buna deoarece eviti bataia, problemele.

| hibrid112 a răspuns:

MMA

| Skinnar a răspuns:

Aikido.Unele conflicte nu se pot evita.Dar din cele 2 care le-ai enumerat mai sus niciuna nu ma prea atras.Eu fac kickboxing.Credema ca daca se face un conflict intr-un club de ex. nu te apuci tu pe acolo sa-i pui la sol.PE STRADA KICKBOXING-UL/BOX-UL FACE LEGEA!

| Other00 a răspuns:

DEGEABA frate oricat de campion ai fi la arte martiale pe strada oricine se bate ca pe strada ti-o spun din experienta si asta mi-a spus si antrenori

| alexandrei1 a răspuns:

Aikido pentru ca acolo inveti unele scheme care te pot ajuta pentru ca mai nou toti fac judo si asa i-ai putea surpinde cu miscari care nu se invata la judo! fuda?