| 23072473 a întrebat:

Care este rolul sportului in viata oamenilor?

9 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Sunt zeci de roluri dar ati zic doar unu: macar ati pierzi timpu si faci ceva folositor in viata.

| mgtow a răspuns:

Ajuta la mentinerea organismului in conditii optime, mai slabeste daca e gras, usureaza circulatia sangelui in vene si asa mai departe.

| NoNameJunior a răspuns:

Ceao!
sportul este important in viata oamenilor deoarece iti dezmortesti oasele si este sanatos. poti deveni si faimos daca faci sport.deci este foarte important!

| DianaScorpio a răspuns:

Un rol foarte important. Dupa cum ti-a spus si Anytsa, sport = sanatate.
Iti voi scrie avantajele pe care le-am gasit scrise intr-un pliant primit recent despre miscare/exercitiu fizic:
"Avantaje ale exercitiului fizic:
-Reduce riscul de mortalitate prin infarct miocardic si accident vascular cerebral.
-Amelioreaza hipertensiunea arteriala.
-Reduce riscul de aparitie si complicatiile diabetului zaharat.
-Reduce riscul de aparitie al obezitatii.
-Ajuta la prevenirea si ameliorarea osteoporozei.
-Scade incidenta anumitor forme de cancer, in special cel de colon.
-Activeaza sistemul imunitar.
-Stimuleaza increderea in sine si pofta de viata.
-Reduce tendinta tinerilor de a avea obiceiuri daunatoare: fumat, consum de alcool si de droguri."

Tot din pliant iti voi da cate ceva si despre sedentarism:
"Sedentarismul (lipsa activitatii fizice) apartine unui stil de viata nesanatos si poate avea urmari negative considerabile asupra starii de sanatate precum: boala coronariana, hipertensiunea arteriala, accident vascular cerebral, diabet zaharat, obezitate, osteoporoza si anumite forme de cancer."

Ti-am scris cate ceva de aici din pliant deoarece era chiar langa mine, insa daca cauti pe internet, sunt o gramada de site-uri pe care vei gasi multe lucruri legate de sport.

| Anytsa a răspuns:

Un rol marcant! Sport=sanatate. Intr-un corp sanatos exista o minte sanatoasa.

| MonsterEnergy a răspuns:

1.Esti mai sanatos.
2.Te mentii in forma.
3.Din 2. deducem ca ai succes la gagici laughing
Dar in general e vorba de sanatate.Si de pasiune.

| ganton a răspuns:

Sa aiba si tantalaii clasei motiv sa dea pe la scoala laughing.

| Alinuu24 a răspuns:

De a ne mentine sanatosi si in forma. Daca nu am face sport s-ar depune grasiimealaughing) ...si nu am ajunge bine. Sportul te poate relaxa, depinde de pers. unele pot crede ca este o pierdere de timpp chatterbox. :d.

| ad3lutsa a răspuns:

Sportul,inseamna viata... inima sanatoasa,sistem circulator, endocrin un metabolism bun, viata sexuala ok.si nu numai