| AlexandruAlex434 a întrebat:

Care sunt sporturile care ajuta cel mai mult la creștere?

4 răspunsuri:
| BlackRose03 a răspuns:

Baschetul,inotul,handbalul si voleiul.
Eu le-am facut pe toate in afara de handbal si cel mai mult mi-a placut inotul.
Când faci un sport trebuie sa-ti si placa...
Pentru cresterea in înălțime cel mai mult iti recomand baschetul, dar mie inotul mi s-a părut cel mai complex sport si pe langa înălțime mi-a dezvoltat si musculatura.Acum fiecare cu parerea lui.

| DovleacTurbat a răspuns:

Orice tip de miscare combinat cu o alimentatie sanatoasa si odihna GRABESC procesul de dezvoltare al organismului. Inaltimea e un factor genetic scris in ADN si nu poate fi influentata, daca ai gena de 1.70 joaca baschet si inoata pana iti ies ochii si iti garantez ca nu vei trece de 1m70.

| AlexandruAlex434 explică (pentru DovleacTurbat):

BlackRose03,dacă nu te superi tu ce înălțime și vârsta ai? Eu am 15 ani si o săptămână și 1.83.

| Louys a răspuns:

Pai, Baschet-ul nu ajuta asa de mult la crestere, doar pentru ca jucatorii sunt inalti, nu inseamna ca de la baschet sunt(am facut baschet, sunt inalt, dar am observat faptul ca tehnicile de aruncare nu sunt de mare ajutor al cresterii in inaltime)

Inotul este foarte bun pentru cresterea in inaltime, pentru ca te intinzi foarte mult.

Dar daca vrei doar sa cresti in inaltime, trebuie sa faci exercitii ce iti vor intinde coloana, si sa ai o alimentatie corecta.