| reee3 a întrebat:

Cat de eficiente sunt flotarile pentru imbunatatirea pieptului si a umerilor?

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Sunt bune, in functie de cat de corect le lucrezi, abordezi si gena ta. Flotarea corecta lucreaza 70% piept 15-triceps 15-deltoid. Deci umarul nu te astepta la ceva wow. Poti "modifica" flotarea normala, executand cu mainile cat mai mult departate de umeri si astfel scoti din joc inca cateva procente din triceps si pui o presiune si mai mare pe piept. Poti face si cu mainile departate si picioarele ridicate pe o masuta, un scaun, marginea patului. Poti face si in pumni, dar la fel cat mai mult departati pumnii unii de altii. Un alt exercitiu bun sunt flotarile la paralele, daca ti coatele mai departate si te lasi cat de jos iti permite tie lucrezi mai mult pieptul daca ti coatele apropiate lucrezi mai mult tricepsul. La fiecare din exercitiile de mai sus intra si tricepsul si umarul in anumite procente, dar ar fi mai bine ca atat tricepsul cat si umarul sa le lucrezi cu exercitii specifice.

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Destul de eficiente.

| Dogaru_Andrei_1998_WaeI a răspuns:

Flotarile sunt bune pentru piept, biceps si triceps din câte stiu, dar recomand sala pentru rezultate vizibile

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Dogaru_Andrei_1998_WaeI):

laughing n-au nici cea mai mica treaba cu bicepsul. Bicepsul se lucreaza cu exercitii de tras pe cand flotarile reprezinta un exercitiu de împins.